Bp Regmunt o tym, po co jest Światowy Dzień Chorego

Bp Regmunt o tym, po co jest Światowy Dzień Chorego
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
KAI / pk

W Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie odbyła się prezentacja Orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Chorego. Już po raz 25. obchodzony on będzie w najbliższą sobotę, 11 lutego, we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes.

Jak zauważył bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu KEP ds. Służby Zdrowia i Chorych ustanowiony przez św. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorego uwrażliwia nas na potrzeby tej grupy ludzi, która pragnie naszej obecności, zainteresowania a czasem pomocy.

- Światowy Dzień Chorego ma uświadomić nam czym jest cierpienie, jaka jest jego wartość i podpowiedzieć, w jaki sposób to cierpienie można przyjąć i z nim żyć - podkreślił bp Regmunt. Dodał, że obchody mają także poszerzyć grono zatroskanych o chorych, by owo zatroskanie nie dotyczyło tylko najbliższej rodziny, ale również wspólnot parafialnych, zakonów czy wolontariuszy.

DEON.PL POLECA

Z mocą bp Regmunt zauważył, że Światowy Dzień Chorego przypomina Kościołowi o misji, jaką ma do spełnienia. - Jeśli mówimy, że jesteśmy katolikami, a nie włączamy się w pomoc chorym, to praktycznie nie jesteśmy autentycznymi chrześcijanami - powiedział hierarcha.

W trakcie spotkania z dziennikarzami głos zabrała także prof. Małgorzata Krajnik, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Duchowej w Medycynie. Jak zauważyła, współczesna medycyna nastawiona jest na uleczenie pacjenta, ale drugorzędne stało się to, że człowiek żyje nie po to, by zmagać się ze swoją chorobą, ale by realizować swoje niepowtarzalne życie.

W jej opinii konieczne jest przywrócenie równowagi w opiece zdrowotnej, by w tym systemie na powrót pojawiła się opieka duchowa. - Ma to znaczenie także w skuteczności terapii - podkreśliła prof. Krajnik. Dodała, że wprowadzenie wysokiej jakości opieki duchowej do opieki zdrowotnej to wymóg współczesnej medycyny.

Na podobny aspekt Światowego Dnia Chorego zwróciła uwagę Beata Cholewińska, dyrektor departamentu pielęgniarek i położnych w Ministerstwie Zdrowia. Przypomniała, że św. Jan Paweł II ustanawiając Światowy Dzień Chorego, stał się rzecznikiem chorych, doprowadzając do skupienia uwagi na wymiarze duchowym opieki nad pacjentem. - Mimo, że medycyna niesie coraz więcej nadziei, to element duchowy wciąż pozostaje istotny - podkreśliła.

Z kolei o konieczności rozpowszechniania w Polsce idei zespołowego wsparcia duchowego pacjenta mówił ks. Arkadiusz Zawistowski, Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia. Jak przyznał idea ta w naszym kraju coraz lepiej się rozwija, a w zespołach takich, oprócz osób duchownych czy konsekrowanych, są także świeccy, którzy towarzyszą choremu, rozmawiają z nim, wspólnie się modlą, czasem robią niezbędne zakupy, "towarzyszą, by człowiek zobaczył sens tego swojego doświadczenia choroby" - zauważył ks. Zawistowski.

Kapłan poinformował również o planowanej na wrzesień br. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Chorych i Niepełnosprawnych do Lourdes. Organizowana jest ona w związku z 25-leciem Światowego Dnia Chorego. Pielgrzymka pociągiem z Warszawy do Lourdes rozpocznie się 17 a zakończy 24 września. Wezmą w niej udział również osoby starsze oraz opiekunowie chorych i niepełnosprawnych.

Prócz tego z racji 25-lecia obchodów Światowego Dnia Chorego Poczta Polska wydała specjalny, okolicznościowy znaczek, upamiętniający to wydarzenie. Będzie on dostępny w urzędach pocztowych na terenie całego kraju w licznie ponad 200 tys. egzemplarzy.

Po konferencji prasowej jej uczestnicy, na czele z bp. Stefanem Regmuntem, udali się z wizytą do pacjentów na oddział neurologiczny Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Regmunt o tym, po co jest Światowy Dzień Chorego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.