Bp Szlachetka na niedzielę miłosierdzia: Wspólnota jest oparciem i wielką pomocą w codzienności
Istotną cechą Kościoła Chrystusowego, w który wierzymy, jest miłosierdzie. Stawajmy się miłosiernymi na wzór Boga, który jest miłosierny - zaapelował przewodniczący komisji charytatywnej KEP bp Wiesław Szlachetka w słowie na niedzielę miłosierdzia.
W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół katolicki obchodzi niedzielę miłosierdzia, która w tym roku przypada 16 kwietnia. Inspiracją do jej ustanowienia były objawienia św. s. Faustyny. W tym roku obchodzona będzie pod hasłem "Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni".
W Święto Miłosierdzia Bożego Caritas Polska obchodzi swoje święto patronalne.
Relacje i sposób korzystania z dóbr materialnych pierwszych chrześcijan definiowało miłosierdzie
W przekazanym PAP słowie na niedzielę miłosierdzia przewodniczący komisji charytatywnej KEP, bp Wiesław Szlachetka podkreślił, że "doświadczenie miłości miłosiernej, która najpełniej ukazała się w Jezusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, zyskało wymiar wspólnototwórczy". - To właśnie w tym duchu zaczął rozwijać się Kościół, czyli wspólnota uczniów Chrystusa - wskazał hierarcha.
Zastrzegł, że wzajemne relacje i sposób korzystania z dóbr materialnych pierwszych chrześcijan definiowało miłosierdzie.
- Tylko taka wspólnota, której obraz został nakreślony w Dziejach Apostolskich, jest zdolna zaspokoić potrzebę serca każdego człowieka. Tą potrzebą jest spotkanie z innymi, rozmowa, kształtowanie relacji oraz więzi przepełnionych bliskością i pokojem. Taka wspólnota jest oparciem i wielką pomocą w codzienności, gdyż doświadczając Bożego miłosierdzia, sama stara się czynić miłosierdzi - napisał hierarcha.
Bp Szlachetka zwrócił uwagę, że miłosierdzie jest "istotną cechą Kościoła Chrystusowego, w który wierzymy". To jak zaznaczył powinno inspirować nas, do stawania się miłosiernymi na wzór Boga, który jest miłosierny.
Przyznał, że jest możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek otwiera się Boga i Jego miłość. Przytoczył słowa papieża Benedykt XVI, że "Kto chce ofiarować miłość, sam musi ją otrzymać w darze".
Niedziela Miłosierdzia świętem patronalnym Caritas
Cytując słowa encykliki "Deus Caritas est" wyjaśnił, że "otwieramy się na Chrystusa, kiedy trwamy »w nauce apostołów« - czyli w nauce Ewangelii, gdy trwamy »we wspólnocie« - czyli gdy jesteśmy zjednoczeni w Kościele, gdy trwamy »w łamaniu chleba« - czyli gdy uczestniczymy w eucharystii i wreszcie, gdy trwamy »w modlitwach« - chodzi tu o modlitwę osobistą i wspólnotową".
Za św. Janem Pawłem II, bp Szlachetka powtórzył, że "świat nieustannie potrzebuje świadków miłosierdzia, ludzi wrażliwych i serdecznych, którzy zmieniają swoje środowiska w miejsca, gdzie miłość miłosierna staje się rzeczywistością przywracającą nadzieję, gdzie nie zapomina się o tych najbardziej wykluczonych i potrzebujących pomocy".
Przypominając, że Niedziela Miłosierdzia jest również świętem patronalnym Caritas, podziękował wszystkim wolontariuszom Parafialnych Zespołów Caritas, Szkolnych i Akademickich Kół Caritas oraz wszystkim ludziom dobrej woli.
Przypomniał również o pomocy niesionej przez Caritas w Polsce i za granicą, w tym cierpiącej z powodu wojny Ukrainie.
"Cały czas działają domy samotnej matki, ośrodki interwencyjne dla kobiet w kryzysie, świetlice terapeutyczne i resocjalizacyjne, hospicja, okna życia, jadłodajnie, domy dziecka i wiele innych dzieł i akcji pomocowych" - napisał duchowny. Zaznaczył, że ostatni dzień Tygodnia Miłosierdzia, czyli sobota, 22 kwietnia, będzie świętowana przez Caritas pod hasłem "Dzień Dobra".
Źródło: PAP / pk
Skomentuj artykuł