Bp Włodarczyk: Brat Albert patrzył głębiej, dalej i szerzej

Bp Włodarczyk: Brat Albert patrzył głębiej, dalej i szerzej
Fot. EWTN Polska / YouTube.com
KAI / tk

- Brat Albert patrzył głębiej, dalej i szerzej – powiedział o św. Adamie Chmielowskim bp Krzysztof Włodarczyk. Ordynariusz bydgoski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Domu Sue Ryder w Bydgoszczy, której patronuje artysta, zakonnik oraz orędownik biednych i ubogich.

W uroczystości odpustowej wzięli udział chorzy, pracownicy hospicjum, rodziny i opiekunowie. Duchowny wskazał w homilii, że Adam Chmielowski miał gorące i wielkie serce, a miłość do ojczyzny i uczestnictwo w powstaniu styczniowym przypłacił ciężkim kalectwem.

- Ale to doświadczenie jeszcze bardziej wyrzeźbiło jego charakter. Miał wrażliwe serce, otwarte na piękno, co znalazło wyraz w jego artystycznej twórczości – mówił bp Włodarczyk nawiązując do działalności malarskiej Chmielowskiego.

Zaznaczył też, że Adam Chmielowski poszedł w swoim życiu jeszcze dalej, wybierając drogę zakonną, utożsamiając się z franciszkańskim charyzmatem prostego, ubogiego życia.

DEON.PL POLECA

Zacytował przy tym słowa, jakie o Bracie Albercie - bo takie zakonne imię przyjął Albert Chmielowski - wypowiedział Krzysztof Zanussi: „Jego rozstanie ze sztuką mnie smuci. Chciałbym, żeby dalej malował. O biednych dawno bym już zapomniał, a obrazy by mi zostały. Ale to jest bardzo egoistyczny sąd. Taki brzydko-ludzki. Dobro, które człowiek czyni, jest o wiele większe niż wszelka sztuka, którą tworzy” – cytował reżysera bp Włodarczyk.

We współczesnym świecie, wskazał duchowny, chodzi nie tylko o obszary nędzy materialnej, ale przede wszystkim duchowej i moralnej.

– Brat Albert patrzył sercem przepełnionym miłością do Zbawiciela, za którym poszedł, zostawił wszystko, by się Mu całkowicie oddać do dyspozycji, by posługiwać ubogim, przywracać im nadzieję. By być dobrym jak chleb – zakończył bp Włodarczyk.

Biskup poświęcił symboliczne chlebki, które otrzymali uczestnicy odpustu, a po Mszy św. spotkał się na oddziale z chorymi i cierpiącymi.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Rożek

Brat Albert (Adam Chmielowski) - święty o urzekającej duchowości, orędownik najuboższych, założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek.

Michał Rożek opowiedział o jego życiu i wielkiej przemianie w sposób ciekawy, wyjaśniając kulisy decyzji, która uczyniła z artysty...

Skomentuj artykuł

Bp Włodarczyk: Brat Albert patrzył głębiej, dalej i szerzej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.