Była brytyjska minister zabrała głos ws. finansów Stolicy Apostolskiej

Była brytyjska minister zabrała głos ws. finansów Stolicy Apostolskiej
Fot. Caleb Miller / Unsplash
KAI /kb

Była brytyjska minister, Ruth Kelly stwierdziła, że Watykańska Rada ds. Gospodarki stoi przed „ogromnym zadaniem” usiłując szybko dostosować księgowość i przejrzystość finansową Stolicy Apostolskiej do standardów międzynarodowych.

„Jesteśmy bardzo skoncentrowani na wprowadzeniu tych podstawowych standardów i upewnieniu się, że informacje, które przedkładane są papieżowi, gdy podejmuje decyzje, są dokładne, pełne i uczciwe. A nie jesteśmy jeszcze w takiej sytuacji” – przyznała Kelly w wywiadzie dla telewizji EWTN.

DEON.PL POLECARuth Kelly, brytyjska ekonomistka i polityk, członkini Partii Pracy, była minister edukacji i umiejętności za czasów brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, która później pracowała dla HSBC Global Asset Management, jest jedną z siedmiu osób świeckich w watykańskiej radzie nadzorującej struktury administracyjne i finansowe oraz działalność w tym zakresie Kurii Rzymskiej, instytucji Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Członkowie świeccy współpracują z ośmioma kardynałami należącymi do Rady, aby ustalić budżet dla jednostek Stolicy Apostolskiej i podnieść poziom przejrzystości finansowej - coś, co według Kelly może stanowić wyjątkowe wyzwanie.

„Na przykład, spuścizna historyczna jest bardzo trudna do rozwiązania, jeśli weźmiemy na przykład rezydencje w konkretnej części Watykanu, Rzymu lub gdzieś na świecie. Może się zdarzyć, że nikt nigdy nie dokonał ich wyceny, ani nie zastanawiał się, kto jest ich prawowitym właścicielem, ponieważ poprzez zwyczaje i tradycję było oczywiste, do czego należy je wykorzystywać” - powiedziała.

„Stolica Apostolska nie może jeszcze rozliczyć się ze wszystkich nieruchomości inwestycyjnych, które posiada w Rzymie i we Włoszech. I jest to ogromne zadanie, by upewnić się, że prawidłowo identyfikuje własność każdej z nich - czy jest to własność diecezji, czy jest to własność Watykanu, czy jest to własność parafii, czy kogoś innego - a następnie wycenić je, aby upewnić się, że są one prawidłowo rozliczane w bilansach” – stwierdziła była brytyjska minister.

Rada ds. Gospodarki wdraża również obecnie politykę inwestycyjną dla Watykanu i „ogromny program szkoleniowy” w zakresie standardów finansowych dla osób pracujących w jej instytucjach i dykasteriach. „Jestem bardzo podbudowana krokami, które zauważyłam, mimo że jest jeszcze tak wiele do zrobienia i taka daleka droga przed nami” – powiedziała Kelly.

Papież Franciszek ustanowił Radę ds. Gospodarki w 2014 roku jako część swojego programu reformy finansowej. Kelly została powołana do rady na sześcioletnią kadencję w sierpniu ubiegłego roku wraz z pięcioma innymi kobietami z doświadczeniem w bankowości, finansach, zarządzaniu aktywami i prawie międzynarodowym.

Zdaniem ekspertki, Kościół docenia rolę biegłych świeckich zaangażowanych w nadzorowanie gospodarki watykańskiej. „Jest to ważne także dla wiarygodności dokonywanego obecnie procesu reform” - powiedziała Kelly.

Zaznaczyła, że Rada stawia sobie za zadanie, aby międzynarodowe standardy rachunkowości były stosowane w całości w całej Stolicy Apostolskiej. Na razie jednak „z mojej perspektywy i z perspektywy Rady (...) nie jest jasne, jak przepływają fundusze i jak są zarządzane, ponieważ brakuje przejrzystości” - przyznała Kelly. Dodała, że „kiedy ta przejrzystość będzie już istnieć, a międzynarodowe standardy zostaną wdrożone, wówczas będzie można zacząć mówić zupełnie inaczej o roli Watykanu i jego odpowiedzialności, o tym jak zarządza pieniędzmi”. Podkreśliła, że wierni składający swe ofiary na Świętopietrze muszą wiedzieć, że te pieniądze są dobrze wydawane. I choć w tej chwili nie można tego powiedzieć w pełni, to jesteśmy na dobrej drodze, aby móc to uczynić w niedługim czasie” - powiedziała.

Rada ds. Gospodarki była bardzo skoncentrowana na ograniczeniu kosztów przy ustalaniu tegorocznego budżetu, prosząc watykańskie dykasterie o redukcję wydatków - wyjaśniła Kelly.

Budżet Watykanu, który już i tak był deficytowy, otrzymał kolejny cios w 2020 i na początku 2021 roku, kiedy Muzea Watykańskie, będące głównym źródłem dochodów, zostały zmuszone do zamknięcia swych podwoi na wiele miesięcy. Dla Stolicy Apostolskiej kryzys związany z koronawirusem oznaczał również załamanie inwestycji rynkowych, niepewne dochody z inwestycji w nieruchomościach oraz zmniejszenie datków od Kościoła na całym świecie.

„Stolica Apostolska ucierpiała, podobnie jak każda inna organizacja, czy wiele innych organizacji, w wyniku pandemii, i nie jest to zaskakujące. Pytanie jakie stawia sobie Rada brzmi: ile z tego jest tymczasowe, a ile się odbije na dłużą metę”.

Kelly jest przekonana, że zarówno wśród członków świeckich, jak i kardynałów – należących do Rady istnieje silna wola, aby szybko osiągnąć bardzo znaczące rezultaty, przed upływem sześciu lat na koniec obecnej kadencji Rady.

Radą ds.-. Gospodarki kieruje od jej powstania w 2014 roku niemiecki kardynał Reinhard Marx. Ponadto w jej skład wchodzą kardynałowie: Joseph Tobin z Newark; Anders Arborelius ze Sztokholmu; Péter Erdő z Esztergom-Budapesztu; Odilo Scherer z São Paulo; Gérald Lacroix z Quebecu; Giuseppe Petrocchi z L'Aquili; oraz kardynał Daniel DiNardo z Galveston-Houston.

Wśród świeckich członków są: niemiecka profesor prawa Charlotte Kreuter-Kirchhof; Maria Kolak, prezes Krajowego Stowarzyszenia Niemieckich Banków Spółdzielczych; Alberto Minali, były dyrektor inwestycyjny grupy zarządzającej aktywami Eurizon; Leslie Ferrar, który był skarbnikiem brytyjskiego księcia Karola; producent wind Zardoya Otis; oraz Eva Castillo Sanz, która zasiada w zarządzie hiszpańskiego banku Bankia.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Benedykt XVI

Duch Święty nadal działa z mocą w Kościele, a Jego działanie wydaje obfite owoce, jeśli jesteśmy skłonni otworzyć się na Jego odnawiającą moc. Dlatego jest ważne, aby każdy z nas Go poznał, nawiązał z Nim...

Skomentuj artykuł

Była brytyjska minister zabrała głos ws. finansów Stolicy Apostolskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.