Caritas Liban: ponad 30 tys. uchodźców z Syrii

Caritas Liban: ponad 30 tys. uchodźców z Syrii
(fot. PAP/EPA/SINAN GUL/ANADOLU AGENCY)
8 lat temu
KAI/ ad

Według szacunków Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Libanie przebywa obecnie 30 tys. uchodźców z ogarniętej wojną domową Syrii. Jednak tysiące kolejnych, napływających każdego dnia nie zostało jeszcze zarejestrowanych.

- Po raz pierwszy stanęliśmy w Libanie wobec sytuacji kryzysowej tego typu. Kryzys syryjski stał się bardziej poważny niż mogliśmy sobie wyobrażać - powiedziała Najla Chahda, dyrektorka ośrodka Caritas Liban dla migrantów i uchodźców. Pracuje ona z uciekinierami z Syrii od 14 miesięcy, pomagając im w dolinie Bekaa, gdzie żyją oni w dramatycznym ubóstwie.

Ponieważ Jordania i Turcja zamknęły granice, wszyscy syryjscy uchodźcy przybywają do Libanu. - Rząd libański nie pozwala na tworzenie obozów, więc liczni uchodźcy są zmuszeni do wynajęcia kawałka ziemi od prywatnych właścicieli, aby postawić na nim swój namiot. Płacą około 200 dolarów za namiot na sześć miesięcy.

Wiele osób pości podczas ramadanu, nie je i nie pije od świtu do zmierzchu w rejonie, w którym jest bardzo zimno. Dlatego są odwodnione i zmęczone, żyjąc w bardzo trudnych warunkach, wymagają pomocy i wsparcia - opowiada Chahda.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Caritas Liban: ponad 30 tys. uchodźców z Syrii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.