Caritas Polska: 11 tys. seniorów otrzyma co miesiąc kartę z kwotą 160 zł "Na codzienne zakupy"

Caritas Polska: 11 tys. seniorów otrzyma co miesiąc kartę z kwotą 160 zł "Na codzienne zakupy"
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Poza pomocą uchodźcom z Ukrainy, Caritas Polska cały czas wspiera potrzebujących w kraju. 11 tys. seniorów otrzyma np. kartę na zakupy, która co miesiąc, do stycznia 2023 r., zasilana będzie kwotą 160 zł w ramach V edycji programu "Na codzienne zakupy".

- Zgodnie z tradycją przed świętami Wielkanocnymi zamierzamy przygotować ok. 120 paczek dla podopiecznych Caritas Polska oraz kilka tysięcy paczek, które będą rozdysponowywane w ośrodkach diecezjalnych – powiedział Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Pomoc bezdomnym

Jako przykład wskazał Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która w tym roku z okazji Wielkanocy przygotowuje 1 tys. paczek dla osób najuboższych i tych w kryzysie bezdomności. Podobne paczki przygotowuje Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Niektóre organizują planują także wielkanocne śniadanie, czego przykładem jest Caritas Archidiecezji Poznańskiej, gdzie w ubiegłym roku było 900 osób, czy Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej - powiedział Dubicki.

Poinformował, że w ramach programu "Na Codzienne Zakupy" organizowanego przez Caritas Polska i Caritas diecezjalne oraz Fundację Biedronki, w tym roku pomoc otrzyma 11 tys. seniorów.

DEON.PL POLECA

Wsparcie dla seniorów

- Miesięczna kwota do wydatkowania na zakupy to 160 zł. Karty są automatycznie doładowywane przez kolejnych 10 miesięcy od kwietnia br. do stycznia 2023. W związku z tym, łączna kwota dla każdego z 11 tys. podopiecznych Caritas to 1600 zł. Całość pomocy w tej edycji programu wyniesie na ponad 17 mln złotych – powiedział Dubicki.

Uczestnicy programu zostali zakwalifikowani przez diecezjalne Caritas.

Poza tym, każdy uczestnik programu dostaje kontakt do przypisanego wolontariusza, który jeśli jest taka potrzeba – pomaga seniorowi w zakupach, transporcie do i ze sklepu lub w codziennych czynnościach, takich jak przygotowanie posiłków czy drobne naprawy w domu.

Dubicki zaznaczył, że cały czas prowadzony jest także program "Senior Caritas Est". - Jego celem jest poprawienie jakości życia seniorów i pomagającym im wolontariuszom poprzez aktywizację i wsparcie indywidualne, minimalizowanie procesów osamotnienia oraz wykluczenia – wyjaśnił.

W ramach programu odbywają się regularne cotygodniowe spotkania we wtorki o godz. 18.00, które są okazją do wymiany doświadczeń i rozrywki.

- W czasie pandemii spotkania odbywały się w formie on-line i uczestniczyło w nich kilkudziesięciu seniorów. Po świętach Wielkiejnocy będziemy uruchamiać regularne spotkania na wspólne wyjazdy, pielgrzymki czy spotkania świąteczne – zapowiedział Maciej Dubicki z Caritas Polska.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Daj się Bogu pokochać

Pokuta kojarzy nam się z dużym poświęceniem, wyrzeczeniami, a nawet z czymś strasznym i nieludzkim. Często nosimy w sobie obraz pokutujących ludzi, którzy są skoncentrowani na sobie i swoim cierpieniu, samotni,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Caritas Polska: 11 tys. seniorów otrzyma co miesiąc kartę z kwotą 160 zł "Na codzienne zakupy"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.