Caritas Polska: 2 mln świec na tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Caritas Polska: 2 mln świec na tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Fot. asife / depositphotos.com
PAP / tk

W tym roku Caritas Polska przygotował około 2 mln świec na 28. edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na pomoc polskim dzieciom. Akcja od 22 lat ma charakter ekumeniczny. W tym roku przebiega pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię".

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to inicjatywa Caritasu Polska, która zrodziła się w 1994 r. W 2000 r. przyłączyły się do niej Diakonia Kościoła ewangelicko-augsburskiego (Diakonia Polska) i ELEOS Kościoła prawosławnego. W roku 2009 dołączyła Diakonia Kościoła ewangelicko-reformowanego.

W tym roku akcja przebiega pod hasłem "Świeca, która tworzy polską Wigilię". Jej inauguracja odbyła się w piątek w Warszawie w kościele ewangelicko-reformowanym.

- Świeca i pusty talerz to dwa najważniejsze symbole wigilijnego stołu. Spędzając ten wieczór w rodzinie, poprzez tę świecę warto w tym roku pomyślenie o tych, którzy tych świąt nie mają, którzy są w bardzo trudnej sytuacji – powiedziała zastępca dyr. Caritasu Polska Małgorzata Jarosz-Jarszewska.

DEON.PL POLECA

Poinformowała, że Caritas Polska w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przygotował w tym roku ponad 2 mln świec. Będą one rozprowadzane w parafiach.

Pieniądze z akcji zostaną przekazane m.in na programy takie, jak "Wakacyjna Akcja Caritas", w której ramach dzieci z ubogich rodzin wyjeżdżają na kolonie, program stypendialny "Skrzydła", czyli stypendia socjalne i rozwijające talenty dzieci z rodzin ubogich, i "Akademia Caritas Dzieciom".

Małgorzata Jarosz-Jarszewska poinformowała, że w ubiegłym roku dzięki akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas Polska sfinansował ponad 500 stypendiów dla dzieci. 8 tys. najmłodszych uczestniczyło w koloniach wakacyjnych.

Dyrektor Prawosławnego Metropolitalnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS ks. Doroteusz Sawicki zaznaczył, że "pomoc dzieciom udzielana jest w ekumenicznej jedności". Zaznaczył, że nie jest ważne, jakiej religii czy wyznania jest potrzebujące dziecko, ponieważ ono w pierwszej kolejności jest Bożym dzieckiem. Zwrócił jednocześnie uwagę, że "akcja prowadzona jest rękoma zwykłych ludzi, bo zwykłe i codzienne są nasze potrzeby, bo "Bóg chce przez nas pomagać innym".

Poinformował, że świece można nabyć w parafiach Kościoła prawosławnego, w prawosławnych instytutach kultury czy na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na poprawę zdrowia dzieci, promowanie talentów edukacji, na letni wypoczynek i na neutralizację negatywnych zdarzeń losowych.

Wyjaśnił, że część zebranych pieniędzy wspomoże działalność charytatywną w parafiach, a część trafia do ośrodków diecezjalnych ELEOS na finansowanie większych akcji.

Diakonia Polska w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pieniądze przeznaczy na dofinansowanie świetlic socjoterapeutycznych, programy przeciwdziałania przemocy, integrujące pokolenia czy na zajęcia pozalekcyjne – poinformowała dyrektor generalny Diakoni Kościoła ewangelicko-augsburskiego Wanda Falk. Zaznaczyła, że współpracuje m.in. z Centrum Misji i Ewangelizacji w Bytomiu, gdzie prowadzona jest szkoła mobilna, w której ramach pedagodzy uliczni zajmują się na podwórku dziećmi.

W 1997 r. do akcji Caritasu przyłączyli się harcerze ZHP z ideą Betlejemskiego Światła Pokoju. Niesiony przez nich na świecach Caritasu ogień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem trafia do wielu środowisk, instytucji i domów, aby symbolicznie rozpalić w każdym człowieku chęć pomagania innym.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko

Zatrzymaj się, jedz i błogosław!

Garść czasu, szczypta życzliwości, dużo, dużo miłości i jeden stół – oto przepis na najpiękniejsze spotkania z rodziną, przyjaciółmi i z Bogiem. Sposób na wspaniałe świętowanie i odnowienie bliskiej relacji...

Skomentuj artykuł

Caritas Polska: 2 mln świec na tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.