Caritas Polska apeluje: Seniorzy potrzebują naszego wsparcia!

Caritas Polska apeluje: Seniorzy potrzebują naszego wsparcia!
Fot. Ocskay Mark / depositphotos.com
KAI / tk

O potrzebie wspierania seniorów dyskutują uczestnicy dwudniowego szkolenia, które rozpoczęło się w sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Uczestniczą w nim przedstawiciele Parafialnych Zespołów Caritas z diecezji radomskiej i kieleckiej. Tylko w ostatnich sześciu latach wsparcie udzielone seniorom wyniosło ok. 85 mln złotych.

W szkoleniu uczestniczy Monika Figiel, która z ramienia Caritas Polska jest odpowiedzialna za koordynowanie programów senioralnych. Takie zajęcia są organizowane systematycznie, głównie dla liderów Parafialnych Zespołów Caritas. Ich celem jest skuteczniejsze docieranie wolontariuszy do osób starszych i samotnych oraz minimalizowane problemu samotności wśród seniorów oraz wspieranie ich materialne. Wszystko to odbywa się w ramach programu "Na codzienne zakupy".

Tylko w tym roku na ten cel Caritas otrzymała ok. 20 mln złotych. W ciągu ostatnich sześciu lat było to 85 mln złotych, które fundacja Biedronki wykłada na pomoc dla seniorów. Program jest realizowany w 44 diecezjalnych Caritas.

- To jeden z naszych najlepszych programów skierowanych do seniorów. Staramy się przy tym inwestować w wolontariuszy, aby coraz lepiej wykonywali czynności wobec seniorów. Nie ukrywajmy, że demografia tego wymaga. Nasze działania traktować jako inwestycja w przyszłość – powiedziała Dorota Figiel.

DEON.PL POLECA

Ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas dodaje, że szkolenia są wsparciem dla wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas. - Oni tu na miejscu mogą się przekonać, że warto wdrażać nowe inicjatywy wobec seniorów, którzy oczekują naszego wsparcia. Nie ma nic lepszego, jak senior, który pomaga drugiemu seniorowi. Z drugiej strony wielką radością jest angażowanie się młodych osób w działalność Parafialnych Zespołów Caritas – zauważył ks. Karol Piłat.

Grażyna Lachowicz reprezentuje PZC przy parafii NSJ w Radomiu. Przekonuje, że szkolenia służą przede wszystkim integracji środowiska wolontariackiego. Z drugiej strony dostrzega, że w wyniku pandemii wielu seniorów zostało w domu. - Dlatego staramy się ich wyciągać z miejsca zamieszkania. Zapraszamy do wspólnego spędzania czasu. Przysłowiowa herbatka robi wiele w przełamywaniu oporów związanych z uczestnictwem w takich spotkaniach – powiedziała wolontariuszka z Radomia.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
George Augustin

Miłosierdzie Boże – źródło światła w ciemności

Moc miłosierdzia uzdalnia nas do wyjścia z zamkniętego koła, w którym krążymy wokół siebie samych, otwiera nam oczy na innych i na liczne zadania, które stoją przed nami...

Skomentuj artykuł

Caritas Polska apeluje: Seniorzy potrzebują naszego wsparcia!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.