Caritas Polska i Caritas diecezjalne otworzą centra pomocy uchodźcom

Caritas Polska i Caritas diecezjalne otworzą centra pomocy uchodźcom
Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk
KAI / tk

Caritas Polska oraz Caritas diecezji przygranicznych całodobowo udzielają pomocy przybywającym do Polski uchodźcom z Ukrainy. Organizacja planuje w najbliższym czasie otworzyć 20 centrów pomocy migrantom w całej Polsce.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marcin Iżycki poinformował w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami w Sekretariacie Episkopatu Polski, że wolontariat Caritas na rzecz Ukrainy działa od pierwszego dnia wojny, czyli od 24 lutego. Trzy dni później, 27 lutego, na granicę polsko-ukraińską oraz do Przemyśla, gdzie zaczął działać punkt recepcyjny dla uchodźców, pojechała grupa wolontariuszy. Obecnie jest w Przemyślu pracuje 24 wolontariuszy.

Pomocy bezpośrednio udzielają także Caritas archidiecezji przemyskiej, diecezji zamojsko-lubaczowskiej i archidiecezji lubelskiej, czyli trzech diecezji graniczących z Ukrainą. Organizacje na bieżącą współpracują ze Strażą Graniczną i Służbą Celno-Skarbową, które koordynują napływ uchodźców.

- Skala pomocy jest ogromna. Jesteśmy bardzo mocno zmobilizowani jako naród. Kilka razy dziennie na granicy, zgodnie z zapotrzebowaniem, organizowane są transporty z rozmaitą pomocą. Dwa razy dziennie wyjeżdżają busy do przejść granicznych z kanapkami, wodą i napojami, opatrunkami – mówi ks. Iżycki.

We wtorek rozpoczęły się stałe dyżury wolontariuszy Caritas Polska. Wydają oni jedzenie, ciepłą herbatę, zabawki dla dzieci. Uruchomiony został punkt przyjmowania uchodźców w nadgranicznym Krościenku. W Korczowej praca odbywa się na trzy zmiany po sześć godzin.

DEON.PL POLECA

Ks. Iżycki podkreśla, że ta lawina pomocy wymaga dobrej koordynacji. - W Caritas Polska gościmy już pracowników Caritas ze Stanów Zjednoczonych i Caritas Europa z kilku krajów. Pracujemy wspólnie. W poniedziałki, środy i piątki odbywają się spotkania z dyrektorami Caritas diecezjalnych oraz z przedstawicielami męskiej i żeńskiej konsult zakonnych i rzecznikiem Episkopatu Polski – powiedział.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Daj się przeniknąć oddechowi Boga

Pismo Święte uczy o modlitwie całego człowieka. Nie tylko twoja dusza spotyka się z Bogiem – spotykasz się z Nim ciałem, intelektem i emocjami. Wszystkim, co ciebie stanowi. Cały ty,...

Skomentuj artykuł

Caritas Polska i Caritas diecezjalne otworzą centra pomocy uchodźcom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.