Niemiecki polityk: dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy jest prawie niemożliwe

Niemiecki polityk: dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy jest prawie niemożliwe
Fot. PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE
PAP / tk

Zdaniem szefa partii CDU Friedricha Merza dostawy broni na Ukrainę wyczerpują możliwości wojskowego wsparcia Niemiec i NATO w walce z Rosją. - Jesteśmy na granicy tego, co jest możliwe od strony militarnej - powiedział Merz w programie ARD "Morgenmagazin".

- To tylko pokazuje, jak ograniczone są dziś nasze możliwości ochrony kraju, który nie należy do sojuszu. To nie jest konflikt NATO – dodał Merz.

Zawieszenie dostaw gazu i ropy z Rosji

Polityk stwierdził też, że możliwe jest zawieszenie wciąż trwających dostaw gazu i ropy z Rosji do Niemiec i innych krajów. W jego ocenie dostawy te i tak „prawdopodobnie w pewnym momencie zakończą się”, ponieważ Rosja może odciąć dostawy energii lub ukraińskie gazociągi mogą zostać uszkodzone w konflikcie.

Uniezależnienie Niemiec od Rosji

Z punktu widzenia Merza sensowne jest, aby Niemcy jak najszybciej uniezależniły się od tego importu, ponieważ „płacąc rosnące ceny ropy i gazu, w oczywisty sposób finansujemy również wojnę między Rosją a Ukrainą”.

DEON.PL POLECA


W związku z planem kanclerza Olafa Scholza (SPD), który zapowiedział znaczącą modernizację Bundeswehry poprzez utworzenie specjalnego budżetu w wysokości 100 mld euro, Merz skrytykował brak ważnych informacji na ten temat.

- Do dziś nie mamy żadnych dokumentów, nie mamy projektu ustawy, mamy tylko oświadczenie rządu kanclerza – podkreślił Merz.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Janowska, Grzegorz Jankowicz, Michał Sowiński

Na jaką zmianę czeka świat?

Autorzy przepytują Martína Caparrósa, Bogdana de Barbaro, Jacka Dukaja i wiele innych autorytetów. Czy będziemy nieśmiertelni? Czy na naszych oczach rodzi się nowa kasta uprzywilejowanych? A może rozwój cywilizacji przerwie...

Skomentuj artykuł

Niemiecki polityk: dalsze wsparcie militarne dla Ukrainy jest prawie niemożliwe
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.