Chiny: wspólnoty katolickie świętują Chiński Nowy Rok

Chiny: wspólnoty katolickie świętują Chiński Nowy Rok
fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI
KAI

Po trzech latach blokady spowodowanej pandemią koronawirusa, niezliczone rzesze ludzi podróżują po całych Chinach, aby spędzić Chiński Nowy Rok z bliskimi. Lampiony, światełka i czerwone ozdoby zdobią ulice. Dzisiaj, 22 stycznia, dla Chińczyków rozpoczyna się Nowy Rok. W ramach znaków zodiaku, w 2023 roku przychodzi kolej na królika. W uroczystościach, które potrwają około dwóch tygodni, weźmie udział także Kościół katolicki – poinformował misyjna agencja informacyjna Fides.

W sobotę, w parafiach odprawiane były wieczorne Msze św., a w Nowy Rok liturgie dziękczynne. Wierni po trzech latach znów zapełnią kościoły i kaplice, jak to zwykle bywa w Boże Narodzenie i Wielkanoc. Również inicjatywy duszpasterskie parafii katolickich wpisują się w noworoczne obchody i wykorzystują okazję do opieki nad osobami samotnymi, starszymi i potrzebującymi.

Na przykład w parafii katolickiej w Jiujiang w prowincji Jiangxi ojciec Pang Rui wraz z siostrami zakonnymi odwiedza rodziny w okresie Nowego Roku i przynosi sakramenty Eucharystii i namaszczenia chorych osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym. Inni księża udzielają błogosławieństwa rodzinom, odwiedzają osoby starsze i chore lub rozdają potrzebującym paczki, a także "czerwone koperty" na cele charytatywne, życząc spokojnego Chińskiego Nowego Roku.

Nowy Rok, który trwa około dwóch tygodni, jest najważniejszym świętem rodzinnym w Chinach. Tradycyjnie w tym okresie miliony Chińczyków podróżują do swoich rodzinnych miejscowości.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka, Tomasz Ponikło

Trzy wielkie odsłony - Wiara ludzi wolnychMiłość w czasach niepokoju. Niepublikowane wykłady oraz Tischner. Nadzieja na miarę próby. Ostatnie słowa

Głęboka wiara i wielkie pytania ks. Józefa Tischnera

Jak wierzyć w świecie, który żongluje...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Chiny: wspólnoty katolickie świętują Chiński Nowy Rok
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.