Chrześcijanie i muzułmanie zorganizują szczyt. Zastanowią się, jak ratować Liban

Chrześcijanie i muzułmanie zorganizują szczyt. Zastanowią się, jak ratować Liban
(fot. PAP/EPA/NABIL MOUNZER)
KAI / jb

Przywódcy kościelni Libanu zapowiedzieli zorganizowanie szczytu, podczas którego powstanie „mapa drogowa” ratowania tego kraju, sporządzona według wskazań Papieża Franciszka. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele wszystkich wyznań chrześcijańskich obecnych w Libanie, a także liderzy innych religii, w tym muzułmanie.

Kard. Béchara Boutros Raï wyjaśnia, że chodzi o wskazania, które Ojciec Święty nakreślił podczas niedawnego spotkania z chrześcijańskimi przywódcami religijnymi Libanu w Watykanie. Papież Franciszek zaznaczył wówczas, że Kraj Cedrów musi pozostać oazą pokoju i wzorem międzyreligijnego braterstwa. Do polityków zaapelował, aby nie kierowali się własnymi interesami, ale dobrem kraju. Zachęcił do wspierania młodych ludzi, dialogu z innymi religiami oraz do pełniejszego zaangażowania kobiet w procesy decyzyjne mające wpływ na przyszłość kraju.

„Podczas naszego szczytu chcemy odpowiedzieć na pytanie: jakimi metodami można te zalecenia wprowadzić w życie” – wyjaśnił maronicki patriarcha. Kard. Raï poinformował także, że propozycje Papieża i założenia szczytu zostały już wstępnie omówione z prezydentem Libanu Michelem Aounem.

Liban przeżywa obecnie kryzys społeczny, gospodarczy i polityczny. Kraj od ponad 10 miesięcy nie ma rządu. Chaos pogłębiła pandemia koronawirusa oraz eksplozja w bejruckim porcie. Coraz więcej obywateli decyduje się na emigrację. Ważnym problemem dla przywódców kościelnych jest także zwiększająca się nierównowaga polityczna Libanu. Od czasu uzyskania niepodległości w 1943 r., chrześcijanie i muzułmanie byli w równym stopniu zaangażowani w rządzenie krajem. Jednak napływ uchodźców, najpierw palestyńskich, a ostatnio syryjskich, sprawił, że muzułmanie stanowią obecnie dwie trzecie sześciomilionowej populacji, co znacząco narusza równowagę polityczną.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maja Komasińska-Moller
25,83 zł
36,90 zł

Spójrz na siebie z łagodnością

Pragniesz zaakceptować siebie taką, jaką jesteś? Poczuć się kobietą spełnioną, żyjącą pełnią życia? Jak często obwiniasz się za to, że nie radzisz sobie z bólem, strachem i brakiem sił? Czy...

Skomentuj artykuł

Chrześcijanie i muzułmanie zorganizują szczyt. Zastanowią się, jak ratować Liban
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.