Co młodzi sądzą o lekcjach religii? – raport Wydziału Katechetycznego w Tarnowie

Depositphotos.com (294103636)
KAI / pzk

Chodzę na religię, bo wierzę i chcę – tak w większości odpowiedzieli uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu diecezji tarnowskiej. Wydział Katechetyczny opracował raport na podstawie badania ankietowego. Na temat lekcji religii wypowiedziało się ponad 7300 młodych ludzi.

Dużo było głosów, że religia pozwala rozwiązać wiele problemów duchowych i wnosi do życia młodych ważne wartości. Jeden z uczniów napisał, że religia uratowała go przed samobójstwem. Sugerowano, że lekcje powinny być jeszcze ciekawsze.
Oceniając lekcje religii uczniowie podkreślili, że jest ona potrzebna i ciekawa. Były też negatywne głosy np. że bywa nudna. Ok. 1,5 proc. uczniów stwierdziło, że religia powinna być raz w tygodniu, a 9 proc., że w kościele. Młodzi sugerowali, że na lekcjach nie powinno być kartkówek i odpowiedzi ustnych.

Zadziwiła nas szczerość odpowiedzi młodych osób i pozwoliła określić konkretne wnioski – komentuje ks. dr Andrzej Jasnos dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. Młodzież jasno i klarownie określiła, że uczestniczy w lekcjach religii ze względu na to, że wierzy, deklaruje się ludźmi wierzącymi i że chce chodzić na lekcje religii, mimo pojawiających się przeciwności, np. ustawiania tej lekcji na pierwszej czy ostatniej godzinie.

60 proc. badanych opowiedziało się za wliczaniem oceny z lekcji religii do średniej. Młodzi wskazywali, że ocena stanowi dla nich ważny element informacyjny i motywacyjny, pokazuje trud, jaki uczniowie włożyli w zdobywanie wiadomości i umiejętności. Zaznaczali też, że na lekcjach religii poszerzają swoją wiedzę z zakresu: historii, sztuki, języka polskiego, bioetyki, moralności, filozofii, wychowania, innych religii, patriotyzmu, muzyki. Nie bez znaczenia dla młodych jest osoba prowadząca lekcje. Dla większości stanowi ona dla nich punkt odniesienia w doświadczanych trudnościach. Uczniowie podkreślają także, że to właśnie nauczyciele religii inspirują ich i dają możliwość podejmowania działań wolontariackich.

Wyniki raportu zaprezentowano w Kurii Diecezjalnej w Tarnowie podczas spotkania dla przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń. Obecna była także nauczycielka religii Bernadetta Petrykowska, która uczy w szkole podstawowej w Czarnej Tarnowskiej. Jest ona jedną z inicjatorek petycji do Minister Edukacji Narodowej o wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen oraz utrzymanie dotychczasowego wymiaru godzin z tych przedmiotów. Już podpisało się pod nią ponad 8700 osób z całej Polski.

„Piękna jest reakcja ludzi, którzy są zainteresowani wychowaniem swoich dzieci. Najczęściej odpowiedzi udzielają rodzice i uczniowie z całej Polski, m.in. z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Tarnowa, z mojej Dębicy, z czego bardzo się cieszę. Petycja trafi do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nadal będzie w internecie, więc będzie można składać podpisy – mówi nauczycielka.
Sygnatariusze petycji opowiadają się m.in. za tym, by ocena z religii/etyki pozostała na świadectwie jako odzwierciedlenie wysiłku ucznia włożonego w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z danego przedmiotu. Ponadto ich zdaniem ocena z religii/etyki powinna być wliczana do średniej ocen.

DEON.PL POLECA


Link do petycji

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co młodzi sądzą o lekcjach religii? – raport Wydziału Katechetycznego w Tarnowie
Komentarze (14)
RN
~robert nowak
13 lutego 2024, 22:48
po co tworzyć takie rzeczy, jeśli nie oddają one opinie młodych ludzi tylko jakiegoś małego niereprezentatywnego wycinka
TB
~Tomasz Berger
14 lutego 2024, 20:20
O każdym człowieku można powiedzieć, że jego głos jest "niereprezentatywny" Pana głos też jest taki, więc po cóż ta wypowiedź?
TT
~Tomasz Tomasz
12 lutego 2024, 17:52
Jest światełko. Warto pogłębić wątek i dobadać profesjonalnie czyli naukowo religijność tych dzieciaków. Religia powinna zostać w szkole. Tak jest w większości krajów w UE. Warto też zobaczyć ten raport. Kilku rzeczy nie rozumiem. Ankietowana grupa to 7340 osób. Na tę grupę 3169 osób wyraża oceny lekcji religii jako pozytywne. 568 osób negatywne. A co resztą? Dla połowy ankietowanych jest to obojętne czy nie wypowiadali się? Może warto wesprzeć katolików kompleksowym badaniem na skalę ogólnopolską?
JK
~Janek Kowalski
12 lutego 2024, 15:54
Są także i tacy którzy nie chcą uczęszczać na lekcje religie i to oni nie powinni być do czego kolwiek zmuszani a i ocenę z religi nie powinna mieć znaczenia na koniec.
TB
~Tomasz Berger
14 lutego 2024, 09:18
Tych którzy nie chcą chodzić - nikt nie zmusza, natomiast tym którzy chcą chodzić i chcą mieć religię w szkole, Pani Minister planuje zredukować i ograniczyć taką możliwość. Proszę więc pomyśleć, komu w Polsce odbiera się jego prawa i kogo w Polsce przymusza się do czegoś.
AR
Awdotia Romanowa
12 lutego 2024, 08:14
Cytat: "Młodzi wskazywali, że ocena stanowi dla nich ważny element informacyjny i motywacyjny, pokazuje trud, jaki uczniowie włożyli w zdobywanie wiadomości i umiejętności." Trochę trudno mi uwierzyć, żeby młodzież w większości udzieliła takiej odpowiedzi. Chciałabym zobaczyć jak była zbudowana ta ankieta, czy były tam pytania otwarte czy zamknięte, typu: kto jest twoim autorytetem i dlaczego Jan Paweł II?
GL
~Grzegorz Lasocki
12 lutego 2024, 01:14
Oj, widać jak nie spasowała ta ankieta dyżurnym deonowym antyklerykałom. To denerwujące, prawda panowie? Że jeszcze jacyś ludzie kochają ten Kościół i chcą przyjmować naukę Ewangelii. Bardzo to denerwujące.
KK
~karol karol
13 lutego 2024, 09:59
Jest dobrze, jest bardzo dobrze, młodzież wypełnia kościoły, nadal tak myśl :)
TB
~Tomasz Berger
14 lutego 2024, 09:21
Strasznie pan jakoś zatroskany o wypełnianie kościołów, widać że nie bywa pan tam od dawna. Natomiast młodzież która chce mieć religię w szkole i postuluje o to, jak również jej rodzice - mają do tego prawo.
WG
~Witold Gedymin
11 lutego 2024, 08:46
Czy w diecezji tarnowskiej jest tylko 7300 uczniów? A poważnie, bez informacji jak była przeprowadzona ankiet, w jakich grupach wiekowych, czy była anonimowa i jaki był procent odmowy odpowiedzi itp., wyniki ankiety niewiele mówią, mogą być jedynie podstawą do zadowolenia ks. dr Andrzeja Jasnosy. I drugie. Czy " wliczanie oceny z religii/etyki do średniej ocen" jest konieczne do zbawienia?
BG
~Bronisław Górski
12 lutego 2024, 01:11
A czy pisanie antykościelnych i antykatechetycznych komentarzy jest panu potrzebne do zbawienia?
PR
~Ppp Rrr
11 lutego 2024, 07:05
Rozumiem, że pytani byli ci, którzy na religię chodzą. Tym czasem należałoby patrzeć na statystyki i przeprowadzać badania reprezentatywne. Pozdrawiam.
TB
~Tomasz Braun
13 lutego 2024, 10:58
Faktycznie, najmądrzejsze i najgłębsze przemyślenia mają o Kościele, ci którzy do kościoła nie chodzą
RU
~Renata Urbaniak
10 lutego 2024, 17:14
Wartościowa młodzież