Co napisano w dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI? Jest w nim mowa o walce z pedofilią

Co napisano w dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI?  Jest w nim mowa o walce z pedofilią
Przed pogrzebem Benedykta XVI. Fot. MASSIMO PERCOSSI / ANSA / PAP
PAP / KAI / mł

W rogito, czyli dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI w chwili jej zamknięcia w środę wieczorem i opisującym jego papieską posługę, przypomniano jego walkę z pedofilią w Kościele - podała agencja Ansa.

Rogito to zamknięty w metalowej tubie dokument opisujący pontyfikat papieża seniora Benedykta XVI. Watykan ujawnił jego treść 5 stycznia rano, na kilka godzin przed rozpoczęciem mszy św. za zmarłego papieża seniora. W dokumencie, włożonym w środę 4 stycznia wieczorem do trumny z ciałem zmarłego, napisano: "Z determinacją walczył z przestępstwami popełnianymi przez przedstawicieli duchowieństwa wobec nieletnich i osób bezbronnych oraz wzywał Kościół do nawrócenia, modlitwy, pokuty i oczyszczenia".

"Benedykt XVI był 265. papieżem. Pamięć o nim pozostaje w sercu Kościoła i całej ludzkości" - rozpoczyna się rogito.

Dalej w dokumencie czytamy, że zmarły pozostawił po sobie bogatą spuściznę pism i badań nad podstawowymi prawdami wiary jako teolog o uznanym autorytecie. Dokument wyraża też uznanie dla zaangażowania papieża w walce z relatywizmem i z "coraz powszechniejszym de facto ateizmem". Przypomniano też, że podczas swojego pontyfikatu Benedykt XVI postawił w „centrum Boga i wiarę, a dzięki wydaniu trzech książek o Jezusie z Nazaretu pomógł wszystkim poznać Jezusa Chrystusa”.

Rogito mówi następnie, że zmarły promował dialog z anglikanami, Żydami i wyznawcami innych religii. Ponadto wznowił kontakt z księżmi z Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X. Dokument szczegółowo cytuje łacińskie oświadczenie o rezygnacji z urzędu z 11 lutego 2013 r. oraz podsumowuje prawie ośmioletni okres pełnienia funkcji papieża seniora słowami: "Ostatnie lata życia spędził w Watykanie w klasztorze Mater Ecclesiae, oddając się modlitwie i medytacji".

Na koniec dokument zapisuje po łacinie daty jego życia i panowania. W polskim tłumaczeniu ostatnie zdania brzmią: "Ciało Pontifexa Maximusa Benedykta XVI żyło 95 lat, 8 miesięcy i 15 dni. Przewodniczył Kościołowi powszechnemu przez 7 lat, 10 miesięcy i 9 dni, od 19 kwietnia 2005 r. do 28 lutego 2013 r. Obyś żył wiecznie w Chrystusie, Ojcze Święty!

PAP / KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elio Guerriero

Epoka Ratzingera
Zrozum człowieka, który zmienił Kościół i wpłynął na losy świata

Cudowne dziecko teologii, ekspert soborowy, „pancerny kardynał”, papież-intelektualista, obrońca ortodoksji, „skromny pracownik winnicy Pańskiej”. Obraz życia Josepha Ratzingera, budowany na doniesieniach medialnych,...

Skomentuj artykuł

Co napisano w dokumencie włożonym do trumny Benedykta XVI? Jest w nim mowa o walce z pedofilią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.