"Cudowne zamieszanie wokół miłosierdzia"

"Cudowne zamieszanie wokół miłosierdzia"
(fot. Grzegorz Miluski / youtube.com)
5 lat temu
KAI / pk

Najpierw musimy spojrzeć w górę, na Boga, aby móc uczynić konkretny gest wobec człowieka - powiedział bp Edward Dajczak 9 grudnia w Koszalinie na specjalnej konferencji prasowej z okazji Roku Miłosierdzia.

Nawiązując do otwarcia Drzwi Świętych w katedrze oraz w innych kościołach stacyjnych, biskup powiedział: - Otwarta brama jest zaproszeniem dla każdego: "Wejdź i nakarm się miłością!". Biskup podkreślił, że wiele problemów współczesnego człowieka ma swoje źródło właśnie w braku doświadczenia miłości od Boga. Jak przypomniał, Rok Miłosierdzia jest okazją ku temu, aby tej miłości doświadczyć, także w postaci przebaczenia grzechów w Spowiedzi świętej.

Ordynariusz diecezji zwrócił jednak uwagę, że rzeczywistość Roku Miłosierdzia ma dwa wymiary: wewnętrzny i zewnętrzny. - Chcemy najpierw doświadczyć Bożej miłości w naszych sercach. Nie możemy jednak zapomnieć, że nie ma miłości tylko teoretycznej, zamkniętej do przestrzeni medytacji, konferencji i sympozjów. Miłość musi się przekładać na konkretny gest w kierunku człowieka - powiedział bp Dajczak zwracając uwagę na szczególną rolę, jaką w Roku Miłosierdzia będzie odgrywała Caritas.

- Ten rok jest okazją do mobilizacji całej struktury Caritas diecezjalnej. Chodzi nam też o wybudzenie i ożywienie Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Są miejsca, gdzie te grupy funkcjonują bardzo dobrze, inne wymagają nowego bodźca. Rok Miłosierdzia jest wymarzony, aby to zrobić - podkreślił ordynariusz diecezji.

Bp Krzysztof Zadarko przedstawił inicjatywy diecezjalnej Caritas, które będą podejmowane w Roku Miłosierdzia. Oprócz działań szeroko znanych, pojawią się także nowe projekty.

W Centrum Kryzysowym dla Kobiet zostanie otwarte "Ambulatorium 24h", czyli pokój przeznaczony do pomocy i doraźnej opieki dla kobiet i dzieci, zagrożonych przemocą fizyczną bądź psychiczną.

Ruszy także projekt "55+ Jesteśmy Razem" dla osób samotnych zagrożonych bezrobociem, strukturalną biedą, wykluczeniem, które ukończyły już 55. rok życia.

Zarząd Budynków Mieszkalnych przeznaczy na ten cel jeden lokal. Caritas będzie tam umieszczała osoby, które z różnych powodów, np. zbyt niskich zarobków, braku pracy, samotności, nie mogą same się utrzymać. Poprzez wspólne zamieszkanie z innymi oraz pomoc psychologiczną i duchową świadczoną przez Caritas, będą miały szansę na podjęcie na nowo adaptacji w społeczeństwie z uwzględnieniem uwarunkowań społecznych. Powstanie też świetlica dzienna dla seniorów przy diecezjalnym centrum Caritas, a także ruszy projekt pomocy ludziom starszym w ich domach.

Bp Zadarko zwrócił szczególną uwagę na kwestię wolontariatu, zapraszając wszystkich, aby w Roku Miłosierdzia przemyśleli swoje zaangażowanie w dzieła miłosierdzia. - W wewnętrznej formacji człowieka, uwrażliwienie na miłość miłosierną powinno zaczynać się od dziecka. To jest doświadczenie, które jest nowe w rzeczywistości polskiej. Przyzwyczajeni jesteśmy do stereotypu, że działalność charytatywna jest raczej domeną ludzi dorosłych. Tymczasem okazuje się, że wrażliwość u człowieka dorosłego zaczyna się bardzo wcześnie. W domu różnie to wygląda, dlatego jako Caritas będziemy w tym roku szczególnie akcentować rolę szkoły i Szkolnych Kół Caritas - mówił biskup.

- Okazuje się, że idea miłości miłosiernej trafia tam na bardzo dobry grunt. W ideę SKC włączają się nie tylko nauczyciele religii, ale także innych przedmiotów. Trzeba podziękować także dyrektorom, którzy są bardzo otwarci na tę działalność. To idea wolontariatu, która jest dzisiaj bardzo potrzebna. Bardzo dużo dzieci i młodzieży daje świadectwo, że ich zainteresowanie wolontariatem wzięło się właśnie z SKC. Na dzisiaj w 112 oddziałach SKC mamy 2 tys. wolontariuszy. To jeden z lepszych wyników w kraju - przyznał bp Zadarko.

Ks. Radosław Siwiński przedstawił zebranym na konferencji dziennikarzom najbliższe plany koszalińskiego Domu Miłosierdzia, związane z Rokiem Jubileuszowym.

W każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 20 będzie można wysłuchać konferencji o Bożym Miłosierdziu. Bedzie można się spowiadać w Roku Miłosierdzia na godzinę przed każdą Mszą św., a także w środy i w czwartki przez cały dzień.

20 grudnia o godz. 18 bp Krzysztof Zadarko otworzy nowy punkt pomocy psychologicznej, lekarskiej, prawnej i przeciw sektom. 24 grudnia o godz. 17 swoją działalność zainauguruje jadłodajnia dla ubogich. Jest to wspólne dzieło Caritas i Domu Miłosierdzia. - Będzie to piękne miejsce, jak dobra restauracja, jeśli chodzi o jedzenie i wygląd. Jego patronką będzie bł. Matki Teresy z Kalkuty, która w Roku Miłosierdzia zostanie kanonizowana - przypomniał ks. Siwiński.

Dom Miłosierdzia rozpocznie w przyszłym roku także budowę nowego domu dla seniorów. Będzie tam miejsce dla ponad 200 osób. Wraz z otwarciem Drzwi Świętych w katedrze, wolontariusze Domu Miłosierdzia rozpoczną rozprowadzanie specjalnych magnesów z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, które można umieścić na swoim samochodzie. - Wiemy, że zainteresowanie takim sposobem ewangelizacji jest spore. Na razie mamy 6 tys. takich magnesów - zadeklarował ks. Siwiński.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej bp Edward Dajczak wyznaczył oprócz katedry 11 kościołów stacyjnych: konkatedrę w Kołobrzegu, sanktuarium w Skrzatuszu i na Górze Chełmskiej w Koszalinie, sanktuarium św. Józefa w Słupsku, kościoły pw. Miłosierdzia Bożego: w Miastku, Pile, Wałczu i Szczecinku, kościoły Mariackie: w Sławnie i w Świdwinie oraz kościół pw. św. Ottona w Słupsku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Cudowne zamieszanie wokół miłosierdzia"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.