Drzwi Święte na terenach ogarniętych wojną

Drzwi Święte na terenach ogarniętych wojną
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Drzwi Święte - jeden z zewnętrznych symboli każdego roku świętego - otwarto nie tylko w bazylikach papieskich w Rzymie, ale również w katedrach i wielu większych świątyniach katolickich na całym świecie. Dotyczy to także krajów i obszarów objętych wojnami.

Wszędzie, jak zaznaczył Franciszek, otwierając 29 listopada bramę miłosierdzia w katedrze w Bangi, ma dotrzeć przesłanie miłosierdzia Bożego, a więc idee przebaczenia, pojednania, miłości i pokoju.

Papież powiedział wówczas: "Właśnie na tej cierpiącej ziemi są również wszystkie kraje doświadczające krzyża wojny, a my wszyscy pragniemy pokoju, miłosierdzia, pojednania, przebaczenia i miłości. Dla Bangi, dla całej Afryki Środkowej, dla całego świata, dla krajów przeżywających wojny prosimy o pokój!".

W małej parafii Świętej Rodziny w Gazie łaciński patriarcha Jerozolimy otworzy Drzwi Święte 20 grudnia. Na uroczystość tę przybędzie niespełna 200 miejscowych parafian ze swym proboszczem ks. Mario da Silvą na czele. Zapowiedział on, że jego wspólnota przeżywać będzie rozpoczynający się Rok Święty w warunkach "narastającej nienawiści", wywołanej przez wojny - co najmniej trzy w ciągu ostatnich 9 lat - ale też "postępującej powoli odbudowy". - W naszym małym środowisku próbujemy siać nasiona przebaczenia i pojednania, przede wszystkim wśród nas - dodał proboszcz. Podkreślił również, że otwarcie Roku Jubileuszowego jest "jak szklanka świeżej wody dla spragnionego, jest czasem sprawdzenia i zobowiązania się do odważnego kroczenia drogą wytyczoną przez Ewangelię".

W syryjskim Aleppo Drzwi Święte zostaną otwarte 13 grudnia w kościele św. Franciszka, położonym w dzielnicy Azizija, a pod koniec października w świątynię tę uderzył granat. Miejscowy proboszcz, franciszkanin Georges Abu Khazen zapowiedział, że Drzwi Święte zostaną też otwarte w kościołach w Damaszku i Latakiji. Aleppo jeszcze do niedawna było najludniejszym miastem Syrii i jej stolicą gospodarczą, a dziś jest zrujnowanym miejscem zażartych walk między siłami rządowymi a bojówkami Państwa Islamskiego, w którym zginęły i z którego uciekły setki tysięcy jego mieszkańców. Zdaniem proboszcza, Drzwi Święte będą dla niego i dla jego parafian "obroną przed złem, które chce zapanować nad nami, oraz znakiem Opatrzności Bożej, która nam pomaga".

DEON.PL POLECA

Chaldejski arcybiskup Irbilu - stolicy Kurdystanu Irackiego - Baszar Matti Warda otworzy drzwi w Roku Świętego 13 bm. w katedrze św. Józefa w dzielnicy chrześcijańskiej Ankawa. Trwają prace nad odbyciem podobnej uroczystości w tzw. "Świętym Namiocie", służącym za kościół tysiącom chrześcijan, którzy znaleźli tu schronienie, uciekając przed ekstremistami islamskimi. W Bagdadzie patriarcha chaldejski Louis Mar Sako otworzy Drzwi w pierwszej katedrze kraju pw. Matki Boskiej Bolesnej. Niewielkie Drzwi Święte zostaną też otwarte w miasteczku Eniszke na północy Kurdystanu Irackiego na prośbę miejscowego proboszcza ks. Samira Jusifa. Swój udział w tej ceremonii zapowiedzieli tam miejscowi przywódcy jazydów.

W stolicy Tunezji - Tunisie Drzwi Święte, i to podwójne, otworzy 13 bm. miejscowy arcybiskup Ilario Antoniazzi w katedrze św. Wincentego a Paulo, najpierw w samej świątyni, a następnie na dziedzińcu wewnętrznym. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby uniknąć zarzutów o prozelityzm. Podkreślił, że niewielkiej społeczności katolickiej, złożonej głównie z cudzoziemców, w tym także studentów z Czarnej Afryki, bardzo aktywnych w życiu parafialnym, chodzi bardziej o otwarcie serc niż bramy. W warunkach tunezyjskich łatwo jest o przejawy nienawiści i wrogości, "ale my musimy otworzyć serca na wszystkich, starać się przebaczyć również wrogom, jak mówi Ewangelia" - stwierdził hierarcha.

W stolicy nękanej wojną Libii - Trypolisie Drzwi Święte otworzy 11 grudnia wikariusz koadiutor ks. George Bugeja. Wieczorem tegoż dnia ma się odbyć nabożeństwo ekumeniczne z udziałem członków różnych wspólnot chrześcijańskich, którzy będą się modlić o pokój i pojednanie. Wybór piątku - dnia wolnego w krajach muzułmańskich - ma umożliwić udział w uroczystości nielicznym miejscowym wiernym, na ogół cudzoziemcom (w większości Filipińczykom), jacy pozostali tam po masowych wyjazdach. Ze względu na napiętą sytuację nie przewiduje się natomiast żadnych obrzędów w Bengazi.

W Sarajewie, w którym widoczne są jeszcze ślady krwawych walk z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych, Drzwi Święte otworzy 13 grudnia w miejscowej katedrze Najświętszego Serca kard. Vinko Puljić. Znajduje się ona koło dzielnicy muzułmańskiej Baščaršija, nieopodal katedry prawosławnej i synagogi. W czasie wojny sprzed 20 lat wierni wchodzili do świątyni bocznymi drzwiami, od zakrystii i to one zostaną teraz otwarte. Kardynał wyraził nadzieję, że taki gest "będzie mógł się stać znakiem zdecydowanego przejścia od kraju podzielonego do pojednanego".

Na zajętym przez Rosjan w marcu ub.r. ukraińskim Krymie rozpoczęcie Nadzwyczajnego Jubileuszu będzie okazją do przywołania "pokoju i sprawiedliwości" - powiedział biskup pomocniczy odesko-symferopolski Jacek Pyl, który otworzy Drzwi Święte 13 bm. w konkatedrze w Symferopolu; zostaną one otwarte także w katedrze w Odessie oraz w kościołach w Białogrodzie Dniestrowskim, Bałcie, Kirowogradzie, Mikołajewie i Chersonie.

Na terenie Donbasu, gdzie od ponad półtora roku toczą się krwawe walki rosyjsko-ukraińskie, Drzwi zostaną otwarte 13 bm. w katedrze w Charkowie i w konkatedrze w Zaporożu. Zamknięte pozostaną natomiast w kościołach na terenie samozwańczych "Republik Ludowych" Donieckiej i Ługańskiej. - Otwarcie Drzwi Świętych oznacza dla nas nadzieję. Znajdujemy się na obszarze, gdzie ciągle jeszcze toczy się wojna a naród nasz potrzebuje miłosierdzia od ludzi i Boga - powiedział biskup charkowsko-zaporoski Stanisław Szyrokoradiuk.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Drzwi Święte na terenach ogarniętych wojną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.