Albania: żałoba po śmierci arcybiskupa Tirany

Albania: żałoba po śmierci arcybiskupa Tirany
(fot. TheOsmanlit / youtube.com)
5 lat temu
KAI / pk

Kościół katolicki w Albanii pogrążony w żałobie po śmierci arcybiskupa Tirany, Rroka Kola Mirdity. Przewodniczący episkopatu tego kraju zmarł wczoraj w wieku 77 lat w stołecznym szpitalu im. bł. Matki Teresy z Kalkuty.

Rrok Mirdita urodził się 28 września 1939 r. w Klezna w Czarnogórze. Jego rodzina uciekła przed komunistami do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończył studia teologiczne. W 1965 roku został wyświęcony na kapłana w Nowym Jorku. Służył w społeczności Albańczyków w Bronksie i Westchester jako kapelan i proboszcz. W imieniu papieża Jana Pawła II kard. John O'Connor mianował go w 1986 r. administratorem "Kościoła katolickiego w Albanii". W tym czasie w rodzimej Albanii panował jeszcze terrorystyczny reżim stalinowskiego dyktatora Envera Hodży.

Po upadku dyktatury abp Mirdita udał się do Albanii. 25 grudnia 1992 roku został w wieku 53 lat arcybiskupem Tirany-Durres. Jan Paweł II udzielił mu sakry biskupiej w trakcie swej podróży do Albanii 25 kwietnia 1993 roku wraz z trzema innymi Albańczykami: Zefem Simoni, Frano Illia i Robertem Ashtą. Abp Mirdita przez wiele lat był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Albanii i Caritas Albanii.

Z jego inicjatywy wybudowano katedrę pw. św. Pawła w Tiranie. Jej "trójkątna" architektoniczna bryła symbolizuje ideę przewodnią arcybiskupa jaką było pokojowe współżycie islamu, prawosławia i katolicyzmu w Albanii. Pierwsza Msza św. w nowej katedrze została odprawiona 27 stycznia 2002 r.

Abp Mirdita 21 września br. jako gospodarz przyjmował papieża Franciszka podczas jego jednodniowej wizyty w Tiranie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Albania: żałoba po śmierci arcybiskupa Tirany
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.