Cudowny obraz Maryi z Gdyni otrzyma papieską różę. Franciszek pobłogosławił też insygnia dla Matki Bożej

Cudowny obraz Maryi z Gdyni otrzyma papieską różę. Franciszek pobłogosławił  też insygnia dla Matki Bożej
Fot. EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT EDITORIAL
KAI / mł

Papież Franciszek pobłogosławił insygnia królewskie oraz bursztynową różę. To wotum wdzięczności wiernych. Ozdobią one wizerunek Matki Bożej Pocieszenia znajdujący się w gdyńskiej Bazylice Morskiej.


W środowej audiencji generalnej na placu św. Piotra uczestniczyła delegacja wiernych i kapłanów z archidiecezji gdańskiej na czele z abp. Tadeuszem Wojdą, metropolitą gdańskim. Papież Franciszek skierował słowa pozdrowienia do pielgrzymów.

- Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wkrótce będziemy przeżywać Niedzielę Bożego Miłosierdzia, ustanowioną przez św. Jana Pawła II, jak tego pragnął Pan Jezus za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej prawie sto lat temu. Dziś, gdy świat jest doświadczany coraz bardziej przez wojny i oddala się od Boga, nade wszystko potrzebujemy Miłosierdzia Ojca. Dlatego wznośmy do Chrystusa modlitwę: "dla Twojej bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata". Z serca wam błogosławię. Dlatego nie przestawajmy prosić Boga, by zważywszy na bolesną Mękę swego Syna, miał miłosierdzie dla nas i całego świata.

Ten wizerunek Maryi słynie łaskami od stu lat

Po audiencji abp Wojda i ks. inf. Edmund Skalski, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Gdyni, poprosili papieża Franciszka o pobłogosławienie insygniów królewskich oraz róży dla Matki Bożej Pocieszenia. - Przedstawiłem Ojcu Świętemu krótką historię obrazu Matki Bożej Pocieszenia, który ma ponad sto lat i jest czczony do dnia dzisiejszego. Jest to wizerunek słynący łaskami. Szczególnie zapisał się w okresie wojennym, kiedy rodziny przed deportacją zawierzały się Matce Bożej, prosząc o opiekę i wstawiennictwo - podkreślił metropolita gdański.

- Przypomniałem również papieżowi, że rok temu pobłogosławił korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Dodałem, że zarówno korony, jak i regalia zostały wykonane przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego, który w tym roku świętuje 40. rocznicę małżeństwa - zaznaczył abp Wojda.

Poprzednie insygnia zostały zrabowane przez Prusaków

Insygnia królewskie oraz róża dla Matki Bożej to wotum wdzięczności wiernych. - Mając na uwadze fakt, że historyczne regalia królów Polski, będące jednocześnie symbolem naszej państwowości, zostały w 1795 roku bestialsko zrabowane i zniszczone przez Prusaków, pragnieniem zarówno wiernych, jak i licznie odwiedzających Gdyńską Bazylikę Morską pielgrzymów stało się to, aby Matka Boża, której orędowniczy płaszcz rozpościera się nad Polską od Bałtyku po gór szczyty, otrzymała godne insygnia władzy królewskiej. W tej intencji składali liczne wota i właśnie z nich atrybuty te zostały wykonane - mówi ks. inf. Skalski.

Uroczystość przyozdobienia regaliami wizerunku Matki Bożej Pocieszenia w Bazylice Morskiej w Gdyni odbędzie się 11 czerwca.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Maryja najlepszą przewodniczką na drodze wiary

Matka Kościoła, Królowa Polski, Boża Rodzicielka. Maryja. Znamy Ją dobrze i czujemy się przy Niej bezpiecznie, nawet gdy spotykają nas rozmaite trudności. Wiemy, że otacza nas opieką i w...

Skomentuj artykuł

Cudowny obraz Maryi z Gdyni otrzyma papieską różę. Franciszek pobłogosławił też insygnia dla Matki Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.