Dalajlama popiera encyklikę Franciszka

Dalajlama popiera encyklikę Franciszka
( fot. ya noya shantie / Foter / CC BY-NC-SA )
KAI / es

Dalajlama XIV wyraził poparcie dla treści ekologicznej encykliki papieża Franciszka. Wezwał przywódców religijnych do zaangażowania się w sprawy, które mają wpływ na przyszłość ludzkości.

Duchowy zwierzchnik Tybetańczyków mówił o tym ostatniego dnia słynnego festiwalu muzycznego w Glastonbury w Wielkiej Brytanii. Tysiące jego uczestników, w tym Patti Smith, Lionel Ritchie i zespół The Who, odśpiewało mu "Happy Birthday" z okazji 80. rocznicy urodzin, a sam jubilat zdmuchnął świeczki na torcie.

Wcześniej dalajlama wziął udział w dyskusji okrągłego stołu z udziałem m.in. redaktorki naczelnej dziennika "The Guardian" Kathrine Viner. Pochwalił encyklikę "Laudato si’" za to, że wzywa do zmiany stylu życia, przejścia na odnawialne źródła energii i ekologicznego zwrotu w gospodarce.

Wskazał przy tym, że obywatele powinni wywierać presję na rządy, korporacje i instytucje międzynarodowe, aby zaprzestały korzystania z paliw kopalnych, inwestowały więcej w "czystą energię" i skończyły z masowym wycinaniem lasów.

Jednocześnie stwierdził, że woli nie mówić o "walce ze zmianami klimatycznymi", gdyż "koncepcja wojny jest przestarzała". - Nie potrzebujemy niczego zwalczać. Powinniśmy natomiast zrównać interesy narodowe z interesami międzynarodowymi, gdyż ochrona środowiska jest sprawą globalną - przekonywał przywódca buddyjski.

DEON.PL POLECA

Dodał, że na poziomie indywidualnym wszyscy ponosimy odpowiedzialność za naszą planetę. - Zamierzam wnieść swój wkład gasząc światła, gdy wychodzę z pomieszczenia i biorąc prysznic zamiast kąpieli... Chociaż kąpię się dwa razy dziennie - mówił Dalajlama.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dalajlama popiera encyklikę Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.