Daniel de Montmollin, ostatni ze współzałożycieli Wspólnoty z Taizé, kończy 100 lat

Daniel de Montmollin, ostatni ze współzałożycieli Wspólnoty z Taizé, kończy 100 lat
Fot. Wydawnictwo WAM / Youtube
KAI / kb

Ostatni z członków założycieli ekumenicznej Wspólnoty z Taizé brat Daniel de Montmollin kończy 27 sierpnia 100 lat. Szwajcarski kalwinista po ukończeniu studiów teologicznych dołączył do niej jako czwarty ze współzałożycieli.

W poszukiwaniu przeznaczenia zawodowego dla społeczności, brat de Montmollin pod koniec lat 40. zapoznał się z garncarstwem. Z czasem stał się pionierem w dziedzinie kamionki i glazury z popiołu roślinnego, miał liczne publikacje i wystawy.

Brat de Montmollin założył dwa warsztaty garncarskie, które są istotną częścią życia społeczności Taizé i w dużej mierze zapewniają jej ekonomiczne utrzymanie. Dał się też poznać jako poeta i filozof z pogranicza natury, sztuki i nauki. Od kilku lat żyje w odosobnieniu poza wspólnotą, ale nadal utrzymuje z nią kontakt.

Wioska Taizé na południu Burgundii jest symbolem ruchu ekumenicznego. Wspólnota chrześcijańska, która powstała w latach 40. ubiegłego wieku, stała się miejscem spotkań młodych ludzi z całego świata. Obecnie Wspólnota skupia ok. stu mężczyzn z około 30 krajów świata, członków Kościołów ewangelickich, anglikańskiego i katolickiego. Śluby Taizé obejmują ubóstwo, celibat i posłuszeństwo.

DEON.PL POLECA

W centrum dzisiejszej pracy wspólnoty, oprócz ekumenizmu, znajduje się solidarność z ubogimi i bezprawnymi tego świata. Około jedna czwarta z nich żyje w małych wspólnotach w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Bracia ci dzielą swoje życie z dziećmi ulicy, więźniami, umierającymi i samotnymi.

Od 1978 r. Wspólnota z Taizé organizuje na przełomie roku wielkie spotkania młodzieży w Europie, a także w Afryce, Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji, z udziałem dziesiątek tysięcy młodych ludzi.

Założyciela Wspólnoty, brata Rogera Schutza (1915-2005), wielokrotnie przyjmował na audiencjach prywatnych Jan Paweł II. Ta znajomość datowała się jeszcze z czasów krakowskich kard. Karola Wojtyły. 5 października 1986 roku Jan Paweł II przybył do Taizé jako papież, spotykając się zarówno z młodzieżą jak i braćmi. Po śmierci brata Rogera kolejni papieże – Benedykt XVI i Franciszek co roku przyjmowali przeora Taizé na audiencji.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Marek z Taizé, Piotr Żyłka

Spotkaj Boga w ciszy i prostocie

Mała, burgundzka wioska. Skromne zabudowania. Cisza. Spokój. Kontemplacja i modlitwa. To właśnie tu, od ponad siedemdziesięciu lat, przyjeżdżają tysiące młodych ludzi. Czego szukają? Co pragną zmienić? Dlaczego, nawet po...

Skomentuj artykuł

Daniel de Montmollin, ostatni ze współzałożycieli Wspólnoty z Taizé, kończy 100 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.