Dariusz Piórkowski SJ: niech nikt mi nie wmawia, że nie ma zmowy

Dariusz Piórkowski SJ: niech nikt mi nie wmawia, że nie ma zmowy
(fot. episkopat.pl)

Niech mi ktoś nie wmawia, że nie ma zmowy, nie ma klerykalizmu, nie ma czynienia z wilków owieczek, a z owiec wilków. Potworna jest ta nieczułość na człowieka i bagatelizowanie cierpienia pokrzywdzonych - pisze Dariusz Piórkowski SJ.

Co powiedzieć osobie zakonnej, która była molestowana przez księdza, i to w samym kościele?

Co jej powiedzieć, jeśli sprośne zachowanie duchownego spowodowało w niej głęboką ranę, strach przed księżmi, poniżenie?

Co powiedzieć tej osobie, która zgłosiwszy sprawę przełożonym, została całkowicie zlekceważona, nikt jej nie uwierzył, a wszyscy wmówili jej, że pewnie sama sprowokowała księdza?

Co powiedzieć tej osobie, którą zastraszono i nakazano jej milczeć, bo przecież księdza ruszyć nie można i, jak to ujął jego przełożony, "każdemu może się zdarzyć"?

Co powiedzieć osobie, która poczuła się potraktowana jak przedmiot, a nie człowiek?

Co powiedzieć osobie, która została uznana za krzywdziciela, a duchowny za "ofiarę"?

Ja powiedziałem jej, że doświadczyła świństwa, niesprawiedliwości i klerykalnej krzywdy i bezsilności. Może sie odwołać do samego Pana Boga - tak sie czuje. I bardzo jej współczułem. To się nie działo 25 lat temu, całkiem niedawno.

I niech mi ktoś nie wmawia, że nie ma zmowy, nie ma klerykalizmu, nie ma czynienia z wilków owieczek, a z owiec wilków. Potworna jest ta nieczułość na człowieka i bagatelizowanie cierpienia pokrzywdzonych. Tak lekceważyć może je ten, kto sam nigdy nie doświadczył czegoś podobnego. I nie dziwię się, że już prorok Ezechiel grzmiał, że "pasterze pasą samych siebie, a o owce nie dbają". Oczywiście, nie wszyscy. Ale ci, którzy milczą i chronią krzywdzicieli też pasą samych siebie. Niestety do dzisiaj to prawda.

A potem słucham fragmentów katechezy - tak to nazwano- w Radiu Maryja: "Jak być dobrą żoną w sypialni"? I pytam się, dlaczego tylko żoną, a nie mężem? Do dzisiaj niektórzy powołując się na Pismo święte uważają, że mąż ma prawo żądać, żona musi być poddana. I nawet kiedy nie chce współżyć musi zadbać o potrzeby męża, bo on ma prawo. I tak pod wpływem takich bzdur dochodzi do gwałtów w małżeństwach. Bo skoro kobieta ma być do dyspozycji i na zawołanie i ma znosić krzyż...

To właśnie między innymi w takiej patologicznej teologii kryje się usprawiedliwienie także dla klerykalizmu i obrony chorego księdza, który molestuje. I traktowanie kobiet jak rzeczy.

 

Tekst ukazał się na profilu Dariusza Piórkowskiego na Facebooku.

Rekolekcjonista i duszpasterz. Autor książek z zakresu duchowości. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ
20,94 zł
29,90 zł

Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek stał się Bogiem
Św. Ireneusz z Lyonu

Życie chrześcijanina to więcej niż gorączkowe unikanie grzechu (niemożliwe), czy nienaganna perfekcja (zabójcza). Perspektywa uczniów Jezusa to "osiągnięcie pełnego podobieństwa do...

Skomentuj artykuł

Dariusz Piórkowski SJ: niech nikt mi nie wmawia, że nie ma zmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.