Data kanonizacji Jana Pawła II

Data kanonizacji Jana Pawła II
(fot. whitehouse.gov / Wikimedia Commons)
7 lat temu
PAP / kn

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku - ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w poniedziałek w Watykanie. W konsystorzu wzięli udział kardynałowie z Rzymu i z innych krajów, wśród nich kardynał Stanisław Dziwisz.

Zgodnie z przewidywaniami obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II.

Data mszy kanonizacyjnej została ogłoszona przez papieża Franciszka niespełna pół godziny po rozpoczęciu konsystorza. Po krótkiej modlitwie w Sali Konsystorza prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato przedstawił sylwetki obu kandydatów do świętości. Zwrócił szczególną uwagę na ich służbę na rzecz pokoju, podkreślając, że do niej zachęca także papież Franciszek. Przypomniał również, że Jan XXIII i Jan Paweł II stali na czele Kościoła w okresach "radykalnych transformacji" i krzewili ideę godności człowieka.

W konsystorzu uczestniczyli także dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie; to prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

Intencją Franciszka od początku było wspólne wyniesienie na ołtarze dwóch papieży.

Papież już w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.

Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

 

Błogosławiony Jan Paweł II

Historia życia Ojca Świętego, przeplatana jego osobistymi wspomnieniami, zawiera liczne anegdoty, wypowiedzi przyjaciół i współpracowników. Ta szczególna biografia uzupełniona jest o cenne dokumenty - listy Karola Wojtyły do Ojca Pio, kolejne wersje testamentu Papieża czy świadectwa cudów, jakie dokonały się za jego wstawiennictwem, w tym cudu beatyfikacyjnego.

Chcę kupić tę książkę

Multimedialny przewodnik

Multimedialny spacer Śladami Jana Pawła II po Krakowie. Prezentacjom w postaci krotkich filmów o miejscach ważnych dla Papieża na krakowskim szlaku, towarzyszą obszerne komentarze historyczne, pełniące istotną rolę w przybliżeniu kontekstu kulturowego, w jakim osadzony został ten niezwykły pontyfikat Papieża Polaka. Prezentację wzbogacają liczne ciekawostki z życia Karola Wojtyły i unikalne zdjęcia pamiątek, jakie odnaleźliśmy przemierzając Kraków - miasto tak bliskie Ojcu Świętemu i stanowiące ważny etap na Jego drodze życiowej. Chcę zobaczyć ten przewodnik

Andreas Englisch "Uzrowiciel. Jan Paweł II"

Jeden cud dokonany po śmierci Jana Pawła II zdecydował o jego beatyfikacji. Ale były także inne, jeszcze za życia Papieża. Chcę kupić tę książkę, Chcę posłuchać audiobooka

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Data kanonizacji Jana Pawła II
Komentarze (11)
J
janosik
2 października 2013, 14:18
barbara, ty osiagnelas "wyzyny intelektualne,poznawcze i duchowe " ???? zycie pana karola ? no coz ,polski klecha ktory jakims przypadkiem zostal papiezem, zreszta co w tym dziwnego , na zachodzie ludzie nie wierza juz w religijne bajki to i nie potrzeba im papieza , nastepny pewnie bedzie z afryki jego dokonania ? jezdzil troche po swiecie , tylko ile kosztowaly te jego wizyty te kraje ktore laskawie nawiedzal? jego tzw. enckliki to tylko koscielne bredzenie - nikt tego nie czyta ani nie bierze powaznie, no i za jego milosciwej kadencji zaczely wychodzic na jaw skandale pedofilskie w kosciele...
B
BARBARA
1 października 2013, 12:43
Aby dyskutować o świętości trzeba mieć wiedzę i przede wszystkim wiarę. A tego niektórym przedmówcom brakuje, nie mówiąc o braku elementarnej kultury, bo tę powinni posiadać wszyscy, również osoby określające się jako niewierzące. ,,Płycizna" duchowa nie jest zachwycająca. Niektórzy nigdy nie osiągną wyżyn intelektualnych, poznawczych, duchowych.  Proszę więcej poczytać o Osobie Jana Pawła II, zapoznać się z Jego życiem, Jego encyklikami i  dopiero potem zabierać głos.
D@
do @Piotrek
1 października 2013, 07:56
Możesz powiedzieć który cud "wyciszyli", bo nie okazał się cudem?? Z tego co pisano, za cud potrzebny do kanonizacji uznano uzdrowienie kobiety z Kostaryki.
A
AP
1 października 2013, 05:49
 Franciszek pewnie nie jest przekonany do baetyfikacji (jako papież ubogi takie uroczystości pewnie mu nie w smak) ale jeżeli by anulował beatyfikację to by o wiele więcej szkód mu przyniosła niż korzyści... ... No, no... niezłą "laurkę" wystawiłeś Franciszkowi.
P
Piotrek
1 października 2013, 05:27
Za szybko, wszystko pod publikę. Tak jak przedmówca również zastanawiam się co zrobił ten papież, żeby ogłosić go swiętym? Pokonał komunizm? Ok, za to można pokojowego nobla dostać, ale żeby zaraz świętym? No i ten cud szukany na siłę. Jakoś dziwnie szybko wyciszyli fakt, że pierwszy "cud" nie okazał się cudem i znaleźli jakiś inny. Ale o tym nie mówią. Franciszek pewnie nie jest przekonany do baetyfikacji (jako papież ubogi takie uroczystości pewnie mu nie w smak) ale jeżeli by anulował beatyfikację to by o wiele więcej szkód mu przyniosła niż korzyści...
J
janosik
1 października 2013, 05:11
nie lekajcie sie - ksiedza pedofila ? nie wiem co takiego wspanialego zrobil ten facet zeby zaraz go oglaszac swietym ? teraz bedziecie mogli do pana karola skladac raczki i klepac paciorki ? no i pedofile beda miec swojego patrona ...
P
patriota
30 września 2013, 20:46
Jestem dumny, że jeden z najwspanialszych ludzi na Ziemi to właśnie Papież Polak.
T
Tomek
30 września 2013, 16:30
Alleluja!
W
wiola
30 września 2013, 15:25
Cieszę się że wreszcie odbędzie się kanonizacja naszego Papieża wielkiego człowieka Bogu niech będą dzięki
I
Iwona
30 września 2013, 11:33
Dziekuje Bogu za obydwu kanonizowanych papieżyJana Pawła II i Jana XXIII, w szczególności za Jana Pawła II, ktory tak wiele dla mnie i mojej drogi do Boga znaczy. Dla mnie było jasne jeszcze za jego życia, że to święty naszych czasów. Dzięki także za obecnego papieża Franciszka, za jego słowa i działania. Chwała Panu!
W
wiesiek
30 września 2013, 11:06
Dziękuję i pozdrawiam Papieża FRANCISZKA tam na Watykanie,życzę zdrowia i Bożego błogosławieństwa w prowadzeniu nasz do Boga!.

Skomentuj artykuł

Data kanonizacji Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.