Diecezja zielonogórsko-gorzowska: trwają przygotowania do 1. Synodu Diecezjalnego

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: trwają przygotowania do 1. Synodu Diecezjalnego
(fot. shutterstock.com)
KAI/ mp

Trwają przygotowania do 1. synodu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, którego sesja inauguracyjna zaplanowana jest w marcu następnego roku.

W intencji synodu w kościołach prowadzone są modlitwy wiernych, odbywają się spotkania parafialnych zespołów, Klubu Inteligencji Katolickiej, podczas których duchowni przybliżają tematykę synodalną.

Sesja inauguracyjna synodu zaplanowana jest na 17 marca 2018 r. . Do tej pory co jakiś czas spotyka się komisja przygotowawcza synodu. Inauguracja synodu odbyła się 13 listopada 2015 r. Obecnie trwa etap przygotowywania sesji inauguracyjnej, temu służą niedziele synodalne, których jest 5. Odbyły się już 3. Kolejne niedziele odbędą się 21 stycznia i 11 lutego. "Synod jako forma aktywnej obecności świeckich w Kościele" był tematem pierwszej synodalnej niedzieli.

Wikariusz biskupi ks. dr. Zbigniew Kobus - proboszcz katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas Mszy św. przypomniał, że bardzo ważne jest wcześniejsze przygotowanie modlitewne diecezjan do mającego się odbyć synodu.

"My nie usłyszymy Ducha Bożego, jeśli nie będziemy na modlitwie. Dlatego

DEON.PL POLECA


Kapłan wyjaśniał, że synody są związane z odnową duszpasterską Kościoła, i że synod jest świadczeniem pomocy biskupowi diecezjalnemu w wypełnianiu właściwej funkcji kierowania Kościołem lokalnym.

- Słowo Synod pochodzi z jęz. greckiego i rozumie się jako wspólną drogę, która ma wspólny cel. Na drodze synodalnej odkrywamy Kościół jako wspólnotę ludzi o wspólnym celu. Jest więc to spotkanie religijne w Kościele i chodzi tu o zgodę myślenia i działania przede wszystkim. Synod ma swoją praktykę od początku istnienia Kościół - tłumaczył ks. dr Kobus.

Natomiast podczas spotkania z członkami Klubu Inteligencji Katolickiej oddz. gorzowskiego, ks. Kobus omówił historię synodów, podkreślając, że synod ma na celu dążenie do jedności. Kapłan powiedział, że treścią ostatniego spotkania, które odbyło się 7 listopada była modlitwa, wnioski z przebiegu niedziel synodalnych w parafiach, ze spotkań PZS, sprawy związane z liturgią i aspekty duszpasterskie oraz prawne. Omówione zostały przygotowania do marcowej sesji inauguracyjnej synodu, która odbędzie się w Zielonej Górze.

- W pierwszych wiekach synody miały charakter doktrynalny. Kościół nie miał ustalonej doktryny, a chodziło m.in. o wiarę w Trójcę św., ubóstwo Chrystusa, świętowania niedzieli, a więc rozstrzygano tematy dogmatyczne. Później pojawiły się sprawy związane z dyscypliną w Kościele, a więc dotyczyły prawodawstwa, postów, sprawowania Mszy św. oraz przepisów i norm, które należy zachować dla życia wspólnoty jaką jest Kościół. Synody partykularne rozstrzygały o pewnych praktykach ale ze względu na przykład na szerokości geograficzne były też zróżnicowane. Te decyzje nie były jednakowe co do modlitwy, czy sprawowania Mszy św. w innych krajach - tłumaczył ks. Kobus podczas spotkania KIK, którego prezesem od niedawna jest Stanisław Księżniakiewicz.

Synod jest to zebranie duchownych i świeckich mający na celu pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu Kościołem lokalnym. Ogólnopolski Synod odbył się na przełomie lat 70 tych i 80 tych.

Jutro wspólna modlitwa parafian, a następnie spotkanie PZS odbędzie się w parafii pw. Pięciu Polskich Męczenników w Gorzowie Wielkopolskim, którą w 1997 r. nawiedził św. Jan Paweł II.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Diecezja zielonogórsko-gorzowska: trwają przygotowania do 1. Synodu Diecezjalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.