Dlaczego ludzie Kościoła wykorzystują seksualnie małoletnich? Zapraszamy na debatę

Dlaczego ludzie Kościoła wykorzystują seksualnie małoletnich? Zapraszamy na debatę
(fot. aj)
DEON.pl / kw

Zapraszamy na dyskusję poświęconą tematowi, który od lat wzbudza wiele emocji, a który rzadko pojawia się w rzetelnej debacie publicznej, szczególnie w Kościele.

Debata "Wykorzystywanie seksualne małoletnich w Kościele".

DEON.PL POLECA
Gdzie? Aula główna Akademii Ignatianum, ul. Kopernika 26, Kraków
Kiedy? Piątek, 15 marca 2019 r., godz. 18:00
Kto? Dyskutują Ewa Kusz, Joanna Podsadecka, Jola Szymańska, Adam Żak SJ

Zapraszamy na dyskusję poświęconą tematowi, który od lat wzbudza wiele emocji, a który rzadko pojawia się w rzetelnej debacie publicznej, szczególnie w Kościele. Jeśli już temat wykorzystywania seksualnego małoletnich przez ludzi Kościoła pojawia się w mediach, to często towarzyszą temu emocje.

Choć są one całkowicie zrozumiałe, to temat ten wymaga szacunku i wrażliwości dla ofiar, a zarazem sprawiedliwego podejścia względem oprawców (bądź tych, którzy pochopnie zostali oskarżeni o udział bądź ukrywanie przestępstw).

Chcemy, by katolicy nie obawiali się dyskusji na temat wykorzystwania seksualnego w Kościele. Byśmy nie traktowali każdego, kto próbuje to robić, jako "wroga Kościoła". Byśmy nie wpadali w pułapkę oskarżania każdego księdza i biskupa, każdego katolika, za zło. Byśmy zrozumieli właściwe przyczyny, które prowadzą do wykorzystania małoletnich przez księży i innych ludzi związanych z Kościołem katolickim. Dlaczego tak naprawdę do tego dopuściliśmy?

Jak pisał Franciszek w liście do Ludu Bożego: "Ze wstydem i skruchą, jako wspólnota kościelna, przyznajemy, że nie potrafiliśmy być tam, gdzie powinniśmy być, że nie działaliśmy w porę, rozpoznając rozmiary i powagę szkody spowodowanej w tak wielu ludzkich istnieniach. Zlekceważyliśmy i opuściliśmy maluczkich".

W jaki sposób, jako świeccy, osoby zakonne czy księża mamy reagować na to zło? Jak budować wspólnotę wolną od nadużyć względem małoletnich bądź innych osób posiadających mniejszą władzę i wpływ? Jak zadośćuczynić cierpieniu ofiar i ich bliskich? Nie lekceważyć ofiar i nie opuszczać ich? W jaki sposób mówić o tym problemie, by nie naruszać godności ofiar? Nie oskarżać ich ponownie i nie narzucać ciężarów nie do uniesienia?

Zaprosiliśmy do udziału w dyskusji czwórkę osób, które - będąc blisko Kościoła - nie boją się we właściwy sposób odpowiadać na kryzys.

W debacie na Ignatianum wezmą udział:

Ewa Kusz - psycholog, seksuolog, terapeutka, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka
Joanna Podsadecka - dziennikarka, autorka książki Sztuka czułości zawierającej historię uzdrowienia ofiary ks. Jankowskiego
Jola Szymańska - youtuberka, publicystka. Autorka tekstów i filmów, m.in. serii "Pogromcy KatoMitów". Na swoim kanale publicznie podzieliła się własnym doświadczeniem przemocy seksualnej w Kościele
Adam Żak SJ - założyciel i dyrektor Centrum Ochrony Dziecka, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży ze strony KEP

Debatę poprowadzi redaktor DEON.pl, Karol Wilczyński.

Do wydarzenia można dołączyć na Facebooku:

Dlaczego ludzie Kościoła wykorzystują seksualnie małoletnich? Zapraszamy na debatę - zdjęcie w treści artykułu

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Dlaczego ludzie Kościoła wykorzystują seksualnie małoletnich? Zapraszamy na debatę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.