Dni Tischnerowskie w Krakowie pod hasłem „Solidarność jest jeszcze przed nami”

Dni Tischnerowskie w Krakowie pod hasłem „Solidarność jest jeszcze przed nami”
Fot. KsTischner / YouTube.com
KAI / tk

W Krakowie po raz 20. odbędą się Dni Tischnerowskie. W tym roku hasłem przewodnim będzie „Solidarność jest jeszcze przed nami”. - To bardzo ważne, by jeszcze raz spojrzeć na przeszłość polskiej Solidarności – mówią organizatorzy wydarzenia.

Jak podkreślają organizatorzy, tegoroczne Dni przypadają w niełatwym okresie. - Ten trudny dla nas wszystkich czas potwierdził jednak aktualność hasła, które stało motywem przewodnim Dni: „Solidarność jest jeszcze przed nami”. Wychodząc z pandemii oraz związanych z nią ograniczeń i wyrzeczeń, stajemy dziś wobec nowych wyzwań – przekonują.

DEON.PL POLECA
Przywołują słowa ks. Józefa Tischnera, który w „Etyce solidarności” pisał, że chwila, w której Polacy zapomnieliby o solidarności, byłaby chwilą duchowego samobójstwa.

Celem spotkania jest sięgnięcie do etycznego wymiaru solidarności, aby pokazać, że idea ta jest nie tylko ważną częścią dziejów Polski, ale również „światłem, które może pomóc lepiej i bardziej sensownie spojrzeć w przyszłość”. - To bardzo ważne, by jeszcze raz spojrzeć na przeszłość polskiej Solidarności, wrócić do doświadczeń Sierpnia’80 i ich konsekwencji, ale równocześnie, by spojrzeć w przyszłość. Co dziś oznacza słowo „solidarność”, co dzisiaj nas inspiruje, co powinniśmy zrobić, żeby w XXI wieku być „ludźmi solidarności”? - komentuje temat Dni Wojciech Bonowicz.

Dni Tischnerowskie rozpoczną się 13 października o 17.00 w kolegiacie św. Anny Mszą św. w intencji ks. Józefa Tischnera. W czwartek o 11.00 w auli Collegium Novum UJ prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkowitz w ramach cyklu „Colloquia Tischneriana” wygłosi wykład pt. „Kto może wybaczać historyczne winy?”. Po wykładzie, z udziałem prelegentki, odbędzie się dyskusja „Solidarność kobiet”, w której będą uczestniczyć również Janina Ochojska, Marta Titaniec i Anna Miler.

Dni Tischnerowskie na Uniwersytecie Jagiellońskim

Wieczorem w Auli Dużej Auditorium Maximum UJ o 18.00 rozpocznie się „Jaskinia filozofów” z udziałem Hanny-Barbary Gerl-Falkovitz, Chantal Delsol i Rocco Buttiglione

W piątek o 11.00 w auli Collegium Novum UJ zaplanowano debatę „Przeszłość wciąż daje do myślenia”, w której wezmą udział Elżbieta Ciżewska-Martyńska, Piotr Czekierda i Paweł Rojek. Następnie Zbigniew Stawrowski wygłosi wykład „Solidarność, miłość, sprawiedliwość”. Po odczycie odbędzie się debata „Solidarnośc – niedokończony projekt” z udziałem prelegenta oraz Mirosławy Grabowskiej i Dariusza Gawina.

Po południu tego dnia odbędą się trzy spotkania. Na 17.00 zaplanowano wieczór pt. „Czytamy Tischnera”. W auli im. ks. Tischnera w Collegium Witkowskiego UJ Adam Woronowicz przeczyta fragment książki „Etyka solidarności”, a rozmowę z udziałem publiczności poprowadzą: Paweł Rojek i Wojciech Bonowicz. O 18.30 na Scenie im. St. Wyspiańskiego AST odbędzie się pokaz archiwaliów Instytutu Myśli Józefa Tischera oraz filmu „Wszyscy wszystko zjedli” Kamila Witkowskiego i ubiegłorocznej laureatki Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera Mariny Hulii. 20. Dni Tischnerowskie zakończą się o 20.00 w siedzibie Instytutu Myśli Józefa Tischnera, gdzie odbędzie się „Off Tischner”, czyli Otwarte Forum Filozoficzne.

Wszystkie wydarzenia będą transmitowane na profilach FB „Dni Tischnerowskie” oraz „Józef Tischner”, a także na YouTube.

Organizatorami 20. Dni Tischnerowskich są Instytut Myśli Józefa Tischnera, Uniwersytet Jagielloński, Wydawnictwo Znak, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademia Sztuk Teatralnych.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Dni Tischnerowskie w Krakowie pod hasłem „Solidarność jest jeszcze przed nami”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.