Dominikanki z nagrodą dla najbardziej pozytywnych i inspirujących ludzi!

Dominikanki z nagrodą dla najbardziej pozytywnych i inspirujących ludzi!
DDTVN / Fakty TVN / sz

Widzowie programu "Dzień Dobry TVN" wyróżnili siostry Dominikanki nagrodą, dla najbardziej pozytywnego gościa programu w styczniu.

Siostry zasłynęły dystansem do siebie, obchodząc w sieci Dzień Pingwina. Pomysł na to wpadł im do głowy, gdy ktoś kolejny raz porównał ich charakterystyczne biało-czarne habity do barw pingwinów. Zakonnice nagrały zabawny filmik, który w szybkim czasie obejrzało kilkadziesiąt tysięcy osób. Wszystko po to, aby zwrócić uwagę na bardzo ważną zbiórkę, którą prowadziły.

DEON.PL POLECA
Siostry postanowiły dokonać niemożliwego. Na co dzień prowadzą dom dla niepełnosprawnych "przystojnych" (jak same podkreślają w każdym wywiadzie!) chłopaków. Trafiają do niego młodzi niepełnosprawni mężczyźni, najczęściej z Zespołem Downa lub porażeniem mózgowym. Obecnie przebywa tam 56 podopiecznych. Dotychczas mieszkali oni razem z 18 siostrami w Pałacyku w Broniszewicach (woj. wielkopolskie). Jednak coraz trudniej było utrzymać i dostosować budynek zgodnie z wymogami dla takich placówek. Żeby uchronić swoich chłopców przed umieszczeniem w przypadkowych placówkach na terenie całej Polski, zakonnice postanowiły zbudować nowy dom.

Siostry do pracy zabrały się od razu i nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że sam koszt postawienia budynku w stanie surowym to 5 mln złotych, a w chwili rozpoczęcia dominikanki nie miały żadnych pieniędzy. Kilka miesięcy zbiórki i obecność w mediach społecznościowych zaowocowały tym, że na początku stycznia 2018 roku siostry ogłosiły zebranie całej potrzebnej kwoty.

Pierwsze wzmianki o pozytywnie zakręconych zakonnicach pojawiły się w Faktach TVN już przy okazji Dnia Pingwina w sierpniu 2017 roku. Siostry gościły również w programie "Dzień Dobry TVN" i to tam chwyciły za serce widzów. Mimo zebrania pieniędzy na ukończenie domu, pozostała jeszcze kwestia specjalistycznego wyposażenia go - to koszt 1 mln 400 tys. złotych. Siostry opowiadały o całym przedsięwzięciu z ogromna pasja i radością, czym zaskarbiły sobie również sympatię prowadzących.

Filip Chajzer zrobił sobie zdjęcie z zakonnicami. Właśnie podbija Internet>>

"Chcemy, żeby ani jeden centymetr kwadratowy nie przypominał instytucji, ma być bardzo domowo, piękne tapety z tapetami mówiącymi o pasjach naszych chłopaków" - mówiły dominikanki pod koniec stycznia. A jakie są kolejne plany sióstr? "Marzymy o wybudowaniu mieszkania chronionego, obok naszego domu, w którym najsprawniejsi chłopcy będą mogli przeżywać swoje życie, oczywiście wspierani przez nas, ale już nie będą z całą grupą. Będą tam mieli swoje zwierzęta i uprawy" - przy czym zdradzają, że w planach są również terapeutyczne alpaki!

Po tym wszystkim widzowie "Dzień Dobry TVN" postanowili przyznać im nagrodę POZYTYWKA. Statuetka w kształcie kuli ziemskiej przypomina o tym, że to pozytywni ludzie napędzają ten świat. Za takie osoby zostały uznane dominikanki. Dominikanki pojawiły się w studiu TVN kolejny raz, gdzie pełne wzruszenia odebrały nagrodzę, dziękując za wsparcie. Po każdym z materiałów było mnóstwo telefonów, ale wciąż jest wiele do zrobienia w tej sprawie. Jeśli tylko macie chęci i możliwości wejdźcie na stronę www.domchlopakow.pl i wspomóżcie dominikanki w ich największym marzeniu.

Nagroda powstała jesienią zeszłego roku, aby uhonorować najbardziej pozytywne historie i bohaterów minionego miesiąca:

"POZYTYWKI to wyróżnienie dla tych, którzy swoją energią, pasją, optymizmem i sercem dzielą się z innymi, wspierając, pomagając, wywołując uśmiech! Od lat opowiadamy historie niezwykłych osobowości, zdolnych, odważnych ludzi, pasjonatów, bohaterów dnia codziennego, którzy robią wspaniałe rzeczy zarówno w skali mikro i makro. Chcemy wspierać i nagłaśniać takie pozytywne działania, które coś znaczą, coś zmieniają, dają szansę, nadzieję, realną pomoc czy wywołują uśmiech. Takich ludzi chcemy wyróżnić, o takich ludziach chcemy opowiadać - pisze w uzasadnieniu redakcja "Dzień Dobry TVN".

Gratulujemy siostrom i mamy nadzieję, że szybko uda się zrealizować ten niezwykły cel!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Małgorzata Chmielewska, Błażej Strzelczyk, Piotr Żyłka

Idź i zrób!

Nie znajdziesz tu gładkich słów i okrągłych zdań, które niczego w tobie nie zmienią. Siostra Małgorzata Chmielewska wprost i bez patosu mówi o miłosierdziu w praktyce i prawdziwym życiu chrześcijańskim:

→ pieniądze,...

Skomentuj artykuł

Dominikanki z nagrodą dla najbardziej pozytywnych i inspirujących ludzi!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.