Kard. Nycz: powstanie "Więzi" służyło budowaniu wspólnoty
Powstanie "Więzi" służyło temu żeby budować wspólnotę, żeby budować "więź", jak sama nazwa wskazuje, między ludźmi - powiedział w poniedziałek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas mszy z okazji 60-lecia wydawnictwa "Więź".
- "Więź" od samego początku postawiła sobie za cel żeby budować mosty między wiarą, a życiem codziennym każdego z nas - mówił w homilii kard. Nycz.
Przypomniał, że założone w 1960 r. wydawnictwo powstało na fali tzw. odwilży popaździernikowej. W ocenie kardynała, katolicy i grupa inteligencji katolickiej "bardzo dobrze i mądrze" wykorzystała ten czas dla powstania środowiska i pisma "Więź". - Było ono narzędziem działania, narzędziem do budowania tych wszystkich więzi między Kościołem, a światem, który ówczesny czas potrzebował. W Krakowie to było środowisko "Znak", a w Warszawie "Więź" - wskazał kard. Nycz.
- Przychodzimy na Eucharystię, aby dziękować Bogu za 60 lat środowiska i pisma "Więź", by modlić się i dziękować za żyjących dzisiaj uczestników tego pisma, a także za wszystkich którzy byli jego założycielami, a których miedzy nami nie ma, których pamiętamy i których znamy - mówił metropolita warszawski.
Wydawnictwo "Więź" zostało założone w 1960 r. Tematyka książek wydawnictwa obejmuje religię i kulturę, historię najnowszą i zagadnienia społeczne. W latach sześćdziesiątych XX wieku ukazywały się tu książki twórców personalizmu i inspiratorów odnowy Kościoła podjętej przez Sobór Watykański II: m.in. Emmanuela Mouniera, Raissy Maritain, Simone Weil, Thomasa Mertona, Dietricha Bonhoeffera, Heldera Camary.
Wśród autorów "Więzi" w ostatnich lat znaleźli się m.in.: Wacław Hryniewicz, Stanisław Celestyn Napiórkowski, Jacek Salij, Alfons Skowronek, Henryk Seweryniak, Andrzej Draguła, Maria Dąbrowska, Jerzy Stempowski, Zbigniew Herbert, Gustaw Herling-Grudziński, Stefan Swieżawski, Juliusz W. Gomulicki, Zygmunt Kubiak, Andrzej Bobkowski i Julia Hartwig.
Skomentuj artykuł