Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Czysty Poniedziałek, czyli początek Wielkiego Postu
Kościół greckokatolicki obchodzi dziś Czysty Poniedziałek, który rozpoczyna Wielki Postu. Potrwa on 7 tygodni.
W odróżnieniu od Kościoła rzymskokatolickiego, w dniu rozpoczęcia tego okresu nie ma zwyczaju posypania głów popiołem. Obowiązuje natomiast post ścisły. W tym roku chrześcijanie wschodni będą świętować Wielkanoc 8 kwietnia, czyli tydzień po łacinnikach.
Ścisły post od mięsa i nabiału obowiązuje również w Wielki Piątek. Cechą charakterystyczną Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim jest to, że Msze święte odprawia się tylko w soboty i niedziele, a w pozostałe dni inne nabożeństwa pokutne. W środy i piątki jest to Liturgia Uprzednio Poświęconych Darów, podczas której przyjmuje się komunię świętą, konsekrowaną w niedzielę. W swojej formie przypomina ona liturgię wielkopiątkową w Kościele rzymskokatolickim. W pozostałe dni odprawia się godziny kanoniczne lub akafist do Męki Pańskiej.
Mimo, że w liturgii wschodniej nie ma nabożeństwa odprawiania Drogi Krzyżowej, w niektórych parafiach jest ona również praktykowana.
Wierni biorą udział w rekolekcjach wielkopostnych oraz przystępują do spowiedzi. Obowiązuje ich powstrzymanie się od zabaw i praktykowanie postów. Specyficznym gestem w tym czasie są głębokie pokłony do ziemi, którymi rozpoczyna się i kończy modlitwy na znak uniżenia i pokuty. Pokłonami przeprasza się za przewinienia wobec Boga i drugiego człowieka.
Wielkanoc w Kościele greckokatolickim i innych Kościołach wschodnich przypadnie 8 kwietnia, czyli tydzień po łacinnikach. Różnica w dacie świętowania wynika z posługiwania się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim, ale przede wszystkim z nieco innego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy - w Kościołach wschodnich nie może ona wypaść przed żydowską Paschą.
W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie kilkadziesiąt tysięcy wiernych. Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.
Skomentuj artykuł