Dr Paulina Guzik o sytuacji w Tyńcu: to dobry przykład walki z molestowaniem w Kościele

Dr Paulina Guzik o sytuacji w Tyńcu: to dobry przykład walki z molestowaniem w Kościele
(fot. youtube.com / depositphotos.com)
Radio Kraków / jb

"Dobro pokrzywdzonych i ujawnienie pełnej prawdy na temat stawianych oskarżeń są dla nas najwyższym priorytetem" - piszą benedyktyni.

We wtorek, 11 lutego, opublikowaliśmy informację o zarzucie obcowania płciowego, dopuszczenia się innej czynności seksualnej lub doprowadzenia do takich czynności osoby poniżej 15. roku życia, które usłyszał w prokuraturze 52-letni Artur W., zakonnik z opactwa benedyktynów w Tyńcu.

>> Kraków: zarzuty molestowania seksualnego dla zakonnika z Tyńca

Mężczyźnie grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. Prokuratura zastosowała wobec niego dozór policyjny, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną oraz zakaz opuszczania kraju.

DEON.PL POLECA

Jak podaje Radio Kraków, zakon od razu po zgłoszeniu możliwego przestępstwa, złożył zawiadomienie do prokuratury. Zarzuty zostały także zbadane przez wewnętrzną komisję zakonu i udostępnione prokuraturze. Teraz benedyktyni szukają świadków i innych ewentualnych poszkodowanych. 

Brat Grzegorz Hawryłeczko mówi dla Radia Kraków: "rozumiemy, że niekoniecznie jesteśmy tymi, którzy uzdrowią całą tę sytuację. Natomiast jesteśmy w stanie zawsze zapewnić pomoc psychologa świeckiego niezależnego od klasztoru". 

Na stronie internetowej opactwa możemy przeczytać w komunikacie: "Podkreślamy naszą gotowość do wysłuchania i wspierania osób, które mogły doświadczyć jakiejkolwiek przemocy. Dobro pokrzywdzonych i ujawnienie pełnej prawdy na temat stawianych oskarżeń są dla nas najwyższym priorytetem".

Przypominają również dane delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń na telefon zaufania

Inicjatywa "Zranieni w Kościele" to telefon zaufania i katolickie środowisko wsparcia dla osób dotkniętych przemocą seksualną w Kościele. Kontakt telefoniczny przeznaczony jest przede wszystkim dla osób, które same doświadczyły wykorzystywania seksualnego, oraz ich najbliższych.

Otwarty jest również na wszystkich, dla których te grzechy ludzi Kościoła stały się zgorszeniem i przyczyną utraty zaufania do całej wspólnoty wiary. Inicjatywę tworzą świeccy katolicy zatroskani o bliźnich skrzywdzonych przez przedstawicieli Kościoła. Czujemy się odpowiedzialni za osoby zranione we wspólnocie wiary i za nasz Kościół - dlatego chcemy zrobić co w naszej mocy, aby pomóc pokrzywdzonym.

Telefon 800 280 900 przeznaczony jest dla osób dorosłych. Osoby niepełnoletnie zachęcamy do kontaktu z telefonem zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.

 

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Dr Paulina Guzik o sytuacji w Tyńcu: to dobry przykład walki z molestowaniem w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.