DRK: porwana zakonnica odzyskała wolność. Wciąż nie wiadomo, co dzieje się z uprowadzonymi księżmi

DRK: porwana zakonnica odzyskała wolność. Wciąż nie wiadomo, co dzieje się z uprowadzonymi księżmi
fot. Fredy Thuerig / Depositphotos
KAI / pk

W Demokratycznej Republice Konga odzyskała wolność porwana dwa tygodnie temu katolicka zakonnica. Informację podało działające w tym afrykańskim kraju papieskie stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Przypomniano jednocześnie, że wciąż nie znany jest los pięciu kapłanów uprowadzonych przez zbrojne bojówki.

Siostra Francine należy do lokalnego zgromadzenia zmartwychwstanek. Została porwana w drodze na targ w Gomie. "Jest bardzo przestraszona, ale jej stan zdrowia jest dobry" - poinformowano, nie ujawniając szczegółów jej oswobodzenia.

Dziewięć lat temu w regionie Butembo-Beni uprowadzono trzech kongijskich augustianów asumpcjonistów (księża Jean Ndulani, Anselme Wasukundi i Edmond Kisughu zostali porwani 19 października 2012 roku). Mimo ciągłych starań ze strony Kościoła nie ma żadnych informacji o tym, gdzie w tej chwili przebywają i czy w ogóle jeszcze żyją. Z kolei cztery lata temu wprost z parafialnego kościoła, w którym sprawowali Mszę porwani zostali dwaj kapłani diecezjalni (księża Charles Kipasa i Jean-Pierre Akilimali zostali uprowadzeni 17 lipca 2017 roku). Wcześniej w tym regionie zamordowano miejscowego księdza Vincenta Machozi Karuznzu, który walczył z łamaniem praw człowieka i szerzącą się biedą.

Kongijscy biskupi zwracają uwagę, że ich ojczyzna wciąż jest sceną walk grup rebelianckich, które korzystając z upadku instytucji państwa bezkarnie grabią surowce naturalne tego kraju, pozbywając się jednocześnie niewygodnych świadków swych bezprawnych działań. Stąd na ich celowniku są m.in. ludzie Kościoła walczący o prawdę, sprawiedliwość i lepszy byt dla Kongijczyków. "Wojna jest matką wszelkiej nędzy" - piszą w specjalnym przesłaniu biskupi Konga, przypominając, że działania grup rebelianckich niszczą przyszłość mieszkańców tego kraju.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

DRK: porwana zakonnica odzyskała wolność. Wciąż nie wiadomo, co dzieje się z uprowadzonymi księżmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.