Dwóch biskupów stanie przed sądem. Chodzi o homilie wygłoszone w niedzielę

Dwóch biskupów stanie przed sądem. Chodzi o homilie wygłoszone w niedzielę
(fot. shutterstock.com / Antonio Nardelli)
KAI/ mp

Socjalistyczny prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zamierza zastosować wobec dwóch biskupów przepis nowej kontrowersyjnej "ustawy przeciw nienawiści".

Jak poinformowały media, prokuratura i Trybunał Konstytucyjny mają orzec, czy arcybiskup Barquisimeto, Antonio Lopez Castillo oraz biskup Victor Hugo Basabe z diecezji San Felipe naruszyli przepisy prawa.

Obaj hierarchowie w niedzielnych kazaniach ostro skrytykowali sytuację w kraju. Według lokalnych mediów bp Basabe domagał się wyzwolenia Wenezueli "z zarazy polityki korupcyjnej", która powoduje, że kraj jest na drodze do ruiny społecznej, moralnej i gospodarczej.

Zdaniem opozycji nowa ustawa kontrowersyjnego Zgromadzenia Konstytucyjnego upoważnia wymiar sprawiedliwości do ścigania publicznych wypowiedzi antyrządowych.

Prezydent Maduro powołał w 2017 roku Zgromadzenie Konstytucyjne, chcąc pozbawić władzy parlament. Wcześniej wyborcy udzielili wielkiego kredytu zaufania opozycji mając nadzieję, że będzie reprezentowała ich interesy. Opozycja zdobyła wyraźną większość miejsc w parlamencie, ale obecnie parlament nie ma żadnej władzy.

Nowo wybrany przewodniczący Konferencji Biskupów Wenezueli, bp Jose Luis Azuaje, ordynariusz Barinas, stanął w obronie biskupów. Media zacytowały jego stwierdzenie, że w sytuację, w jakiej się obecnie znajduje wprowadził kraj panujący system polityczny.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
James Martin SJ

Nie jest to przewodnik, który umożliwi zrozumienie wszystkiego o wszystkim.Pokazuje on raczej, jak odnaleźć Boga w każdym wymiarze swojego życia.

  • Skąd mam wiedzieć, co powinienem w życiu robić?
  • Skąd mam wiedzieć, kim być w życiu?
  • ...

Skomentuj artykuł

Dwóch biskupów stanie przed sądem. Chodzi o homilie wygłoszone w niedzielę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.