Działajmy #RazemByPomagać, tworząc wspólnotę ze zranionymi
Odpowiedzią Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego jest realna pomoc udzielana osobom skrzywdzonym, towarzyszenie im i ich bliskim oraz modlitwa. Podkreśla to kampania #RazemByPomagać, która w ramach tegorocznego Dnia modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego pokazuje, że Kościół to także konkretna pomoc.
„Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi!” – zachęca abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. W pierwszy piątek Wielkiego Postu już po raz 7. Kościół w Polsce obchodzi Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego.
W parafiach i wspólnotach kościelnych odprawiane są wówczas nabożeństwa drogi krzyżowej i msze święte w intencji osób skrzywdzonych. Pomocą są zamieszczone na stronie wspolnotazezranionymi.pl materiały duszpasterskie, opracowane m.in. przez osoby skrzywdzone. Tegoroczne rozważania drogi krzyżowej przygotował skrzywdzony w młodości przez duchownego o. Tarsycjusz Krasucki OFM.
Pomoc dla skrzywdzonych
Modlitwa i pokuta to nie jedyna forma odpowiedzi Kościoła. Krzywda, której doświadczyły osoby zranione wykorzystaniem seksualnym, dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. Właśnie czas wokół Dnia modlitwy i pokuty to dobra okazja do głębszej dyskusji i refleksji nad skutecznymi mechanizmami prewencji oraz efektywnymi strukturami pomocy osobom skrzywdzonym.
Na te kwestie zwraca uwagę kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski. W ramach współpracy z Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich na antenach zrzeszonych w nim radiostacji emitowane będą dedykowane spoty, pojawi się też audycja ukazująca paletę pomocy Kościoła dla osób skrzywdzonych.
Forum do dyskusji
Także konferencja prasowa „System ochrony osób małoletnich i bezbronnych oraz prewencja w Kościele w Polsce – rozwój i perspektywy” będzie forum do dyskusji o mechanizmach prewencji i efektywnych strukturach pomocy w Kościele. odbędzie się w siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie 20 lutego 2023 roku.
Wydarzenie będzie można śledzić online.
Wspólnota na modlitwie
Już w przeddzień Dnia modlitwy i pokuty na Jasnej Górze podczas Apelu Jasnogórskiego w czwartek 23 lutego br. osoby zranione wykorzystaniem seksualnym zostaną objęte modlitwą. Ta intencja wybrzmi szczególnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego br., w sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach podczas modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia. Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak będzie w tym dniu przewodniczył drodze krzyżowej oraz Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej.
Bądźmy razem w sieci
Kampania #RazemByPomagać to także działania w mediach społecznościowych. Zachęcamy do śledzenia profili na Facebooku: Wspólnota Ze Zranionymi (@WspólnotaZeZranionymi) i Fundacja Świętego Józefa (@FundacjaJozefa) oraz profilu Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży na Twitterze (@OchronaKEP). Przez cały czas trwania kampanii będą się tam pojawiać materiały informacyjne i edukacyjne dotyczące zarówno Dnia modlitwy i pokuty, jak też działania systemu prewencji i ochrony.
Źródło: KAI / tk
Skomentuj artykuł