Jak przeprosić bardzo zranioną osobę? Ks. Teodor Sawielewicz wyjaśnia

Jak przeprosić bardzo zranioną osobę? Ks. Teodor Sawielewicz wyjaśnia
Ks. Teodor Sawielewicz (fot. Teobańkologia / YouTube.com)
Teobańkologia / YouTube.com / tk

W kolejnym odcinku „komentarza biblijnego” na kanale Tobańkologia, ks. Teodor Sawielewicz tłumaczy, jak przeprosić bardzo zranioną osobę, jak z taką osobą rozmawiać, co warto zrobić, a czego należy unikać, gdy chcemy komuś powiedzieć „przepraszam”.

W odpowiedzi na te pytania, ks. Sawielewicz przywołuje fragment Listu św. Jakuba (Jk 4, 6):

Daje zaś tym większą łaskę: Dlatego mówi: Bóg sprzeciwia się pysznym, pokornym zaś daje łaskę. Bądźcie więc poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was. Przystąpcie bliżej do Boga, to i On zbliży się do was. Oczyśćcie ręce, grzesznicy, uświęćcie serca, ludzie chwiejni!  Uznajcie waszą nędzę, smućcie się i płaczcie! Śmiech wasz niech się obróci w smutek, a radość w przygnębienie! Uniżcie się przed Panem, a wywyższy was.

- Postawienie pytania, jak kogoś przeprosić już jest pewnego rodzaju etapem do przeproszenia. Na początku musimy w ogóle nazwać to, że ktoś potrzebuje naszych przeprosin – mówi ks. Sawielewicz.

DEON.PL POLECA

Kapłan w filmie odnosi się do pytania pewnego mężczyzny, który zastanawiał się, jak przeprosić bardzo zranioną kobietę. Wiele innych kobiet odpowiadało temu człowiekowi, że nie da się takiej osoby przeprosić.

Jak przeprosić zranioną osobę?

- Można spróbować przejść pewien etap przeprosin – tłumaczy ks. Sawielewicz i dodaje, że „to nie jest jeszcze etap przebaczenia, tym bardziej pojednania, ale zaczyna się od przeprosin”.

- Przeprosiny nie są tym samym co pojednanie czy przebaczenie. My chcielibyśmy czasem szybkiego efektu, że jak już przeprosimy to ktoś to przyjmie. Może nie przyjąć, ale warto zacząć przepraszać, warto o tym myśleć. Trzeba pamiętać, że my jesteśmy geniuszami w znajdowaniu usprawiedliwień i przerzucaniu winy na innych – zaznacza ks. Sawielewicz.

- Zanim ocenimy jakąś sytuację, trzeba bardzo mocno wziąć sobie do serca tę prawdę, że mamy tendencję do tego, aby nie brać winy na siebie, a szukać winy w innych.

Kapłan tłumaczy w filmie, że należy umieć uderzyć się w piersi. - Umiejętność przyznania się do błędu jest jedną z najważniejszych umiejętności w życiu i niesamowicie buduje relacje międzyludzkie – wyjaśnia twórca Teobańkologii. Nieumiejętność przyznania się do błędu niszczy relacje, rodziny, źle wpływa na nasze życie oraz życie ludzi, którzy są wokół nas.

- Bóg sprzeciwia się pysznym. Jeśli jesteś pyszny i nie chcesz cię przyznać do błędu, winy to twoje życie w końcu runie. Dlaczego? Bo taka jest natura rzeczy, nie dlatego, że Bóg jakoś się uwziął na ciebie. Łaski możesz otrzymywać tonami (…), ale ich nie przyjmiesz, bo jesteś na nie zamknięty. Jeżeli pokornie podejdziesz do sytuacji, staniesz w prawdzie, to choćbyś miał mało łaski, skorzystasz z niej. Twoje więzi, relacje międzyludzkie będą mogły się odbudowywać – mówi ks. Sawielewicz.

- Jeżeli staniesz w postawie „przeproszę i zostawiam Tobie Boże efekt tych moich przeprosin (…)”, to może się okazać, że ta postawa będzie kroplą drążącą skałę – wyjaśnia kapłan.

Obejrzyj cały film ks. Sawielewicza na kanale Teobańkologia

Źródło: Teobańkologia / YouTube.com / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ewa Woydyłło, Martyna Harland

Trauma boli, przeraża, paraliżuje. Ale jest droga, która prowadzi do ukojenia

Nosimy w sobie traumy i głęboko ukryte lęki. To właśnie przez nie wciąż rozpamiętujemy bolesne sytuacje, tworzymy czarne scenariusze, a przed snem zmagamy się...

Skomentuj artykuł

Jak przeprosić bardzo zranioną osobę? Ks. Teodor Sawielewicz wyjaśnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.