Dzieci komunijne pomagają krajom misyjnym

Dzieci komunijne pomagają krajom misyjnym
(fot. Alicia Chelini / shutterstock.com)
KAI / ml

"Pamiętamy o was", "modlimy się za was i chcemy wam pomóc", "pamiętajcie, że Pan Jezus was kocha" - mówią dzieci komunijne z parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu do swoich rówieśników z krajów misyjnych.

Wraz ze swoimi rodzicami biorą udział w akcji "Dzieci komunijne dzieciom misji" organizowanej po raz kolejny przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, w której darem jest modlitwa najmłodszych i finansowy gest solidarności z potrzebującymi.
Zgodnie z ideą akcji w jeden z dni białego tygodnia dzieci komunijne obchodzą "dzień misyjny". Wówczas modlą się i składają dobrowolny dar materialny na rzecz swoich rówieśników w krajach misyjnych. Czasem jest to niewielka część z otrzymanych prezentów, innym razem skarbonka z wyrzeczeniami. Kasia z Warszawy podejmowała wyrzeczenia przez cały rok. W każdy piątek odmawiała sobie słodyczy, a równowartość batonika - 2 złote - wrzucała do misyjnej skarbonki.
- Nie wyjeżdżają na Papuę Nową Gwineę ani na Filipiny, nie wyruszają na ulice Limy i nie podejmują pracy w dzielnicach biedy w Indiach ani w obozach dla uchodźców w Etiopii. Ale we wszystkie te miejsca i w wiele innych docierają z pomocą duchową i materialną przez Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci - wyjaśnia Anna Sobiech, Krajowy Sekretarz PDMD w Polsce.
Jak podkreśla koordynatorka akcji, dzień Pierwszej Komunii Świętej to ogromna radość spotkania z Chrystusem. Jednak nie wszystkie dzieci mogą tego doświadczyć. - Miliony dzieci na świecie nie mają rodzin, domów, nie chodzą do szkoły i nie znają Ewangelii. Jak zatem mogłyby marzyć o takiej uroczystości jak Pierwsza Komunia Święta? A jednak... te marzenia się spełniają! Dzięki modlitwie najmłodszych i ich umiejętności dzielenia się "wiarą i chlebem" - wskazuje Anna Sobiech.
Misyjny dzień w Białym Tygodniu uświadamia dzieciom ich "eucharystyczny" udział w misji Chrystusa, otwiera ich serca, oczy i ręce na dzieci całego świata, wychowuje do misji ze względu na miłość Chrystusa, zjednoczenie i komunię z Nim. Dlatego istotnym elementem komunijnego dnia misyjnego jest Komunię świętą przyjmowana w intencji rówieśników na całym świecie, które doświadczają głodu chleba powszedniego i Eucharystycznego.
- Postanowiłem, że otrzymane pieniądze nie wydam na zabawki i słodkości, ale podaruję je dzieciom z innych kontynentów. W Białym Tygodniu zaniosłem je przed ołtarz w darach ofiarnych - wspomina ubiegłoroczną edycję akcji Julek z Lublina.
Do tegorocznej edycji "Dzieci komunijne dzieciom misji" zgłosiły się już pierwsze grupy parafialne. Dzieci komunijnych z parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu tak przejęły się losem swoich rówieśników w potrzebie, że wraz z ofiarami i modlitwami przesłały wideo z pozdrowieniami. - "Pamiętamy o was", "modlimy się za was", "chcemy wam pomóc", "pamiętajcie, że Pan Jezus was kocha" - mówią najmłodsi w nagraniu, jakie publikuje PDMD.
Do udziału w akcji zachęca papież Franciszek. Specjalnym błogosławieństwem ogarnia wszystkich, którzy podejmą inicjatywę PDMD. 
Już św. Jan Paweł II apelował do najmłodszych, aby w dniu Komunii pamiętali o tych, którzy potrzebują pomocy. - Pragnę powierzyć waszej modlitwie, drodzy mali przyjaciele, nie tylko sprawy waszej rodziny, ale wszystkich rodzin na świecie. Papież liczy bardzo na wasze modlitwy. Musimy się razem modlić, ażeby ludzkość, a żyje na ziemi wiele miliardów ludzi, stawał się coraz bardziej rodziną Bożą, ażeby mogła żyć w pokoju. Ileż dzieci pada ofiarą nienawiści, która szaleje w wielu miejscach ziemskiego globu - pisał w liście do dzieci Jana Paweł II.
Dzień misyjny dzieci pierwszokomunijnych jest okazją do włączenia się w działania Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Poprzez katechezę, wsłuchiwanie się w Słowo Boże, spotkania z misjonarzami, w PDMD dzieci uczą się dzielić z innymi swoją wiarą, bez względu na wiek, kolor skóry, czy odległość. Przybiera to wymiar zarówno duchowy jak i materialny, czego najbardziej znanym przykładem są na przykład kolędnicy misyjni.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzieci komunijne pomagają krajom misyjnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.