Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Wręczono tytuły „Człowieka o godnym sercu”.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Wręczono tytuły „Człowieka o godnym sercu”.
(Fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

23 maja w Opocznie odbył się Diecezjalny Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. W trakcie obchodów wręczone zostały tytuły „Człowiek o godnym sercu”. Współorganizatorem wydarzenia była Caritas Diecezji Radomskiej. Mszy świętej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przewodniczył i homilię wygłosił biskup radomski Marek Solarczyk.

- Każdy z was niesie ten wyjątkowy dar, który Bóg wpisuje w życie każdego człowieka - mówił do licznie zebranych bp Marek Solarczyk.

W sposób szczególny dziękował także tym, którzy na co dzień opiekują się osobami niepełnosprawnymi.

- Dzisiaj stajemy razem z Chrystusem, aby przeżyć i spojrzeć na życie. Bóg swoje dary objawił w was kochani, których świat nazywa niepełnosprawnymi. Wyrażam również wdzięczność, szacunek, uznanie i podziw dla was kochani rodzice, opiekunowie osób niepełnosprawnych za waszą troskę wobec osób, które potrzebują wsparcia. Jesteście jak św. Paweł, którzy trwają, służą i nie uchylają się od tego, co pożyteczne - dodał bp Solarczyk.

Do Opoczna przyjechali przedstawiciele wielu organizacji i instytucji, które zajmują się osobami niepełnosprawnymi m.in. dyrektor Caritas diecezji radomskiej.

- To dobre miejsce, gdzie możemy się spotkać. Najwięcej wypożyczalni sprzętu medycznego w naszej diecezji znajduje się w pobliskiej Drzewicy i Paradyżu. Dlatego wybór padł, aby te obchody odbywały się w powiecie opoczyńskim. Niepełnosprawni uczą nas radości życia, mogą dać wiele radości drugiemu człowiekowi - powiedział ks. Drabikowski dyrektor Caritas diecezji radomskiej.

Ważnym punktem wydarzenia było wręczenie tytułów „Człowiek o godnym sercu”. W ten sposób powiatowy samorząd podziękował tym, którzy co dzień angażują się w pomoc osobom potrzebującym.

W gronie 21 wyróżnionych znalazła się w tym roku m.in. Maria Morawska, była wójt Żarnowa.  

- To wielkie wyróżnienie. Przez kilkanaście lat pracowałam na rzecz potrzebujących. Szczególnie wspominam swoją pracę na rzecz niepełnosprawnych. Za to wszystko dziękuję mojej mamie, która wpoiła we mnie wrażliwość wobec potrzebujących - powiedziała Maria Morawska.

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych to inicjatywa Powiatu Opoczyńskiego. Jak mówi wicestarosta Maria Barbara Chomicz, tylko w samym powiecie opoczyńskim jest ponad 10 tys. osób z orzeczeniami o niepełnosprawności.

- To jest naprawdę ogromna grupa osób, którą chcemy dzisiaj ugościć i podkreślić ogromne znaczenie w życiu społeczeństwa - powiedziała Mara Chomicz.

Patronem medialnym Diecezjalnego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych było Radio Plus Radom.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych. Wręczono tytuły „Człowieka o godnym sercu”.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.