Dzień Modlitwy za Kościół na Bliskim Wschodzie

Dzień Modlitwy za Kościół na Bliskim Wschodzie
Iraccy chrześcijanie w obozie czasowym w Erbil (fot. EPA/AHMED JALIL)
PAP / kn

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski zwraca się z apelem, aby dzień 26 sierpnia, który jest obchodzony w Polsce jako uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, był Dniem Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie.

W przekazanym PAP w czwartek apelu, jego autorzy zachęcają do uczestnictwa w tym dniu w mszy św. i ofiarowania Komunii św. w intencji ustania prześladowań w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie. Zwracają się też z prośbą o podjęcie praktyk pokutnych (droga krzyżowa, różaniec, post, jałmużna), aby w ten sposób wyrazić "jedność z cierpiącymi braćmi i uprosić u Boga łaskę pokoju dla nich".
"W ostatnich dniach docierają do nas budzące przerażenie wiadomości dotyczące losu naszych braci i sióstr w wierze żyjących w Iraku, Syrii i Palestynie. Informacje te sprawiają, że w naszych sercach rodzi się ból, a jednocześnie poczucie solidarności oraz chęć niesienia im pomocy" - czytamy w apelu.
Jak informuje Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie, fundamentaliści islamscy dokonują rzezi na społeczności chrześcijańskiej w Mosulu i w innych miejscowościach zamieszkanych przez chrześcijan.
W apelu podkreślono, że jeszcze jedenaście lat temu (2003 r.) w Iraku mieszkało 1,4 mln chrześcijan, natomiast dzisiaj jest ich zaledwie 150 tysięcy.
Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół na Bliskim Wschodzie - jak podkreślają autorzy apelu - jest wyrazem solidarności z apelem papieża Franciszka i patriarchy Babilonii obrządku chaldejskiego Louisa Raphaela I Sako, którzy prosili, by chrześcijan na Bliskim Wschodzie "nie pozostawać samych".
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzień Modlitwy za Kościół na Bliskim Wschodzie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.