Dzisiaj odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w intencji ofiar powodzi w Niemczech

Dzisiaj odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w intencji ofiar powodzi w Niemczech
(fot. depositphotos.com)
4 miesiące temu
KAI / jb

Kościoły katolicki i ewangelicki w Niemczech podczas wzruszającego wieczornego nabożeństwa ekumenicznego w Trewirze 17 lipca modliły się za osoby dotknięte klęską powodzi. Modłom w bazylice Konstantyna przewodniczyli katolicki biskup Trewiru Stephan Ackermann i ewangelicki prezes Kościoła Nadrenii Thorsten Latzel, a wraz z nimi modlili się duszpasterze służb ratowniczych.

Biskup Ackermann, który już odwiedził najbardziej poszkodowany region rzeki Ahr w Nadrenii-Palatynacie, przyznał: „Widoki i rozmowy z tamtejszymi mieszkańcami mam ciągle w głowie”: zniszczone domy, ulice i mosty, widok ludzi, stojących bezradnie i wręcz apatycznie w obliczu tragedii, która ich dotknęła, ale także ludzi, którzy pospieszyli im z pomocą. Dodał, że nie opuszcza go myśl o ludziach, którzy zginęli w powodzi. „Jesteśmy i pozostaniemy zranieni, także w XXI wieku” – powiedział mówca i podkreślił, że wspólne nabożeństwo ma stworzyć przestrzeń dla wyrażenia naszej bezradności i bezsilności.

Ewangelicki biskup Latzel również mówił o miejscach, które odwiedził po powodzi i w których trwa intensywne likwidowanie jej skutków. Głęboko wstrząsnęła nim świadomość, że życie wiele ludzi „leży dziś na ulicach, zamienione w gruz i sterty śmieci”. „Co więcej można w tej sytuacji zrobić, poza zaproponowaniem kubka kawy i czekoladki na uspokojenie nerwów i życzeniem wielu sił” – zapytał retorycznie duchowny protestancki. Dodał, że nabożeństwo ma stworzyć miejsce, które pozwoli „poskarżyć się i wypłakać” przed Bogiem oraz trochę się uspokoić.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przewodnicząca rządu Nadrenii-Palatynatu – Malu Dreyer (SPD), nadburmistrz Trewiru Wolfram Leibe (SPD) i przedstawiciel regionu Trewir-Saarburg – Günther Schartz (CDU).

Niespotykane, gwałtowne ulewy w nocy z 14 na 15 lipca spowodowały klęskę żywiołową w dwóch zachodnich regionach Niemiec i częściowo w Belgii. Najbardziej ucierpiały kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia i Nadrenia-Palatynat. Najnowszy bilans liczby ofiar wynosi 156 zmarłych w Niemczech i 27 w Belgii. W Niemczech wciąż poszukuje się 670 osób zaginionych po powodzi, wiele miejscowości jest całkowicie zniszczonych.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch, Szymon Żyśko
27,93 zł
39,90 zł

Zatrzymaj się, jedz i błogosław!

Garść czasu, szczypta życzliwości, dużo, dużo miłości i jeden stół – oto przepis na najpiękniejsze spotkania z rodziną, przyjaciółmi i z Bogiem. Sposób na wspaniałe świętowanie i odnowienie bliskiej relacji...

Skomentuj artykuł

Dzisiaj odbyło się ekumeniczne nabożeństwo w intencji ofiar powodzi w Niemczech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.