Ełk: rozpoczęcie obchodów Dnia Dziecka Utraconego
(fot. shutterstock.com)
KAI / ml
We wtorek, 11 października, Mszą św. pod przewodnictwem bp Romualda Kamińskiego w parafii św. Tomasza Apostoła w Ełku rozpoczęły się w diecezji ełckiej obchody Dnia Dziecka Utraconego.
Uczestniczymy w pogrzebie dzieci utraconych z naszego Miejskiego Szpitala. To pierwszy tak uroczysty pogrzeb w naszym mieście, dlatego chcę bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że te wspólne pogrzeby dzieci nienarodzonych są możliwe w naszym mieście, że mamy grób dziecka nienarodzonego - mówił we wstępie ks. Paweł Tober, diecezjalny duszpasterz rodzin. Zachęcał także do modlitwy szczególnie za tych, którzy doświadczyli utraty dziecka i cierpią z tego powodu.
Bp Kamiński w homilii podkreślił, że w społeczeństwie wzrasta troska o dzieci utracone. "To jest szczególny czas, szczególny dzień kiedy gromadzimy się aby rozważać niełatwe sprawy, ale możliwe do zrozumienia. Przychodzimy tutaj, aby się umocnić w wierze i żeby to co jest trudne po ludzku, nie przesłoniło nam rzeczywistości, do której zostaliśmy powołani. Bogu niech będą dzięki. Doczekaliśmy takiego spojrzenia na rzeczywistość dziecka utraconego, że możemy przeżywać to w zupełnie innych okolicznościach - powiedział hierarcha.
Biskup skierował także słowa pocieszenia do rodziców dzieci utraconych i zachęcał przybyłych: "Niech ta rozłąka nie zaćmi radości, którą powinniśmy czerpać z Pana naszego Jezusa Zbawiciela. Nie wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć. Zostawmy to wszystko co przeżywamy Jezusowi jako Panu Życia. Dbajmy o świętość, a wszystko inne będzie nam dodane. To o co powinniśmy autentycznie zawalczyć, to jest to, abyśmy każdego dnia stawali się prawdziwie dziećmi Bożymi".
Po mszy urna z prochami czworga dzieci została złożona w zbiorowym grobie dzieci utraconych na Cmentarzu Komunalnym w Ełku.
Zgodnie z zarządzeniem prezydenta miasta z 2014 roku, w Ełku pochówki dzieci utraconych i pozostawionych w szpitalu, będą odbywać się dwa razy w roku. W całości są finansowane z budżetu miasta. Organizacją zbiorowych pochówków zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ełku.
Z inicjatywy Organizacji Rodziców po Stracie oraz Rodziców Dzieci Chorych "Dlaczego", od 2004 r. 15 października obchodzony jest w Polsce Dzień Dziecka Utraconego. Idea Dnia Dziecka Utraconego jest związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo problemów, z jakimi borykają się rodzice po stracie dziecka oraz uświadomienia, że każde życie jest ważne.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł