Dzieci doświadczają następstw depresji poporodowej

Dzieci doświadczają następstw depresji poporodowej
(fot. shutterstock.com)
PAP/ ed

Depresja poporodowa dotyka kobiety, ale grupą doznającą następstw choroby są dzieci - przypomina Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. W piśmie do Ministra Zdrowia wskazuje, że ogromną rolę w profilaktyce depresji poporodowej mogą odegrać położne środowiskowe.

Michalak przywołał szacunki specjalistów, z których wynika, że depresja poporodowa dotyka od 15 proc. do 30 proc. kobiet. "Jednocześnie wciąż powszechne jest postrzeganie objawów depresji poporodowej jako kaprysu bądź przewrażliwienia" - zaznacza.

DEON.PL POLECA
"Trzeba podkreślić, że depresja poporodowa dotyka kobiety, ale grupą doznającą następstw choroby (zaniedbywanie, otrzymywanie negatywnych emocji, możliwość skrzywdzenia) są dzieci" - zauważa rzecznik.

Michalak zwraca też uwagę, że kobiety często nie ujawniają objawów depresji po porodzie, a ich najbliżsi nie są świadomi, że potrzebują one pomocy.

"W następstwie choroba nie pozwala matce na świadome przeżywanie macierzyństwa, co w sposób negatywny wpływa na nowo narodzone dziecko. Ma także destrukcyjny wpływ na funkcjonowanie całej rodziny" - zaznacza rzecznik.

Michalak przypomina, że nierozpoznana depresja może mieć tragiczne następstwa, dlatego tak ważne jest jej zapobieganie. "Wszyscy pracownicy medyczni opiekujący się kobietą w okresie poporodowym powinni być przygotowani do prowadzenia podstawowej pomocy kobietom. Ogromną rolę w profilaktyce depresji poporodowej mogą spełnić położne środowiskowe" - zauważa rzecznik w poniedziałkowym piśmie do Ministra Zdrowia.

RPO zwrócił się do resortu z pytaniem dostępność do opieki psychiatrycznej i psychologicznej dla kobiet z rozpoznaną depresją poporodową. Pytał także m.in. o ewentualne braki kadrowe i organizacyjne potrzebne do udzielania opieki, o zakres kształcenia lekarzy ginekologów oraz o programy profilaktyczne.

Ministerstwo ma 30 dni na udzielenie RPD odpowiedzi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzieci doświadczają następstw depresji poporodowej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.