Episkopat Francji o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele: zgadzamy się na zubożenie i poniżenie całym sercem

Episkopat Francji o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele: zgadzamy się na zubożenie i poniżenie całym sercem
fot. Jomarc Cala / Unsplash
PAP / pk

- Zgadzamy się na zubożenie i poniżenie całym sercem! Liczy się dla nas bycie uczniami Chrystusa, a nie kustoszami Kościoła - powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Francji (CEF) i arcybiskup Reims Eric de Moulins-Beaufort we wtorkowym wywiadzie dla "Le Figaro".

- Kościół nie może być instytucją, która akceptuje i toleruje popełniane w nim przestępstwa - dodał arcybiskup Reims. 

Rekompensaty z "rezerw bezpieczeństwa"

Pytany o rekompensaty dla ofiar pedofilii de Moulins-Beaufort wyjaśnił, że "na początek" Kościół chce zebrać dla nich 20 mln euro. - Nie wykorzystamy (w tym celu) zasobów, które można wykorzystać na misje, tylko rezerwy, jakie już mamy: rozstajemy się z tym, co było dla nas rezerwami bezpieczeństwa - dodał.

Przewodniczący CEF potwierdził, że prawniczka i dyrektor w ministerstwie sprawiedliwości Marie Derain de Vaucresson, uznana specjalistka w dziedzinie praw dziecka, zgodziła się przewodniczyć niezależnemu organowi krajowemu, który będzie odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków i przyznawanie odszkodowań ofiarom księży i kleryków.

DEON.PL POLECA

- Utworzyliśmy już specjalny fundusz na finansowanie tych odszkodowań, który będziemy uzupełniać poprzez sprzedaż naszych nieruchomości - poinformował de Moulins-Beaufort.

Średnia kwota rekompensaty od 1,5 tys. do 25 tys. euro

Pytany o średnią kwotę odszkodowania dla ofiary pedofilii powiedział, że w Belgii wahała się od 1,5 tys. euro do 25 tys. euro, z wyjątkami, które mogą uzasadniać wyższe kwoty.

- Jednak to zespół de Vaucresson będzie musiał określić te ramy - dodał arcybiskup. - Każda ofiara będzie brana pod uwagę - zapewnił, dodając, że stowarzyszenia ofiar będą uczestniczyć w procesie wypłacania odszkodowań.

- Prawdziwy Kościół Chrystusowy nie może być instytucją, która akceptuje i toleruje popełniane w nim zbrodnie - podkreślił de Moulins-Beaufort.

Pytany, czy zapowiedzi odszkodowań przywrócą wiarygodność Kościoła arcybiskup ocenił, że "to zajmie trochę czasu", jednak najważniejszym celem działań Episkopatu obecnie jest "przywrócenie ludziom możliwości spotkania Chrystusa".

- Zgadzamy się na zubożenie i poniżenie całym sercem! Liczy się dla nas bycie uczniami Chrystusa, a nie kustoszami Kościoła - podkreślił arcybiskup Reims.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Episkopat Francji o wykorzystywaniu seksualnym w Kościele: zgadzamy się na zubożenie i poniżenie całym sercem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.