Jean-Marc Sauvé: sprawcy nadużyć wykorzystywali swoje "utożsamienie z Chrystusem"

Jean-Marc Sauvé: sprawcy nadużyć wykorzystywali swoje "utożsamienie z Chrystusem"
fot. France Inter / YouTube
KAI / pk

- Problem na który wskazuje komisja to nadmierna sakralizacja osoby kapłana i jego absolutne utożsamienie z Chrystusem we wszystkich wymiarach życia. Przekonaliśmy się, że właśnie to wykorzystywali sprawcy nadużyć - powiedział Radiu Watykańskiemu Jean-Marc Sauvé, przewodniczący niezależnej komisji, która przez 2,5 roku badała zjawisko wykorzystywania seksualnego w środowisku kościelnym we Francji.

Jego zdaniem odpowiedzialność Kościoła za wykorzystywanie polega na tym, że zabrakło odpowiednich reakcji, zabrakło rygoru. Nie potraktowano tego zbyt poważnie. Jean-Marc Sauvé podkreśla jednak, że jest to problem całego społeczeństwa i dlatego niezbędna jest współpraca wszystkich.

Problem wszystkich środowisk

"Jasne jest, że żadne środowisko nie jest na to odporne, nikt nie może się chlubić, że nie ma tych problemów. Uważam, że w interesie dzieci wszystkie instytucje publiczne i prywatne, a więc także Kościół katolicki, powinny dzielić się informacjami i doświadczeniami, abyśmy mogli spróbować ograniczyć i wyeliminować ten problem. Chciałabym dodać jedną rzecz, która jest bardzo jasna: liczby dotyczące Kościoła katolickiego są przytłaczające, ale podstawowym środowiskiem, w którym dochodzi do przemocy seksualnej, są oczywiście rodziny, a także przyjaciele rodzin. Co najmniej 5,7 proc. osób powyżej 18 roku życia we Francji doświadczyło agresji seksualnej w rodzinie lub ze strony przyjaciół rodziny, co stanowi wyjątkowo wysoki odsetek. Stanowi to więcej niż jedno dziecko na 20. Oznacza to, że w klasie liczącej 20 uczniów lub 25 uczniów jest średnio jedno lub dwoje dzieci na klasę, które są narażone na przemoc seksualną. To bardzo realne ryzyko! I to jest nie do przyjęcia".

Jean-Marc Sauvé przyznaje, że wśród zaleceń, które daje w ogłoszonym wczoraj raporcie jego komisja, są też i takie, które odnoszą się do kompetencji Stolicy Apostolskiej, bo wymagają zmian w prawie kanonicznym. Chodzi tu zwłaszcza o to, by trybunały kościelne spełniały wymogi sprawiedliwego procesu. "Nie jest rzeczą normalną, że ludzie, którzy złożyli skargę i wszczynają procedurę kanoniczną, nie są w ogóle informowani o dalszym przebiegu procedury".

DEON.PL POLECA

Nadmierna sakralizacja kapłanów

Innym problem, na który wskazuje komisja to nadmierna sakralizacja osoby kapłana i jego absolutne utożsamienie z Chrystusem we wszystkich wymiarach życia. Przekonaliśmy się, że właśnie to wykorzystywali sprawcy nadużyć - powiedział Radiu Watykańskiemu Sauvé.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Jean-Marc Sauvé: sprawcy nadużyć wykorzystywali swoje "utożsamienie z Chrystusem"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.