Papież Franciszek łączy się w bólu z ofiarami molestowania we francuskim Kościele

Papież Franciszek łączy się w bólu z ofiarami molestowania we francuskim Kościele
Fot. Nacho Arteaga / unsplash.com
2 miesiące temu
KAI / tk

Papież Franciszek zapewnił o swoim wsparciu i modlitwie ofiary wykorzystywane seksualnie przez francuskich duchownych. Papież otrzymał raport o przestępstwach seksualnych w Kościele we Francji.

Komunikat w tej sprawie wydało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej:

Papież Franciszek został poinformowany o opublikowaniu raportu Niezależna Komisja ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) podczas wizyt w minionych dniach. Dziś z przykrością zapoznał się z jego treścią. Myśli Ojca Świętego zwracają się przede wszystkim ku ofiarom z wielkim smutkiem z powodu ich ran oraz odwagą z jaką poinformowali o tych przestępstwach, oraz ku Kościołowi Francji, aby uświadomiwszy sobie tę przerażającą rzeczywistość, zjednoczony z cierpieniem Pana za swoje najbardziej bezbronne dzieci, mógł wejść na drogę wybawienia. W swojej modlitwie Papież powierza Panu lud Boży we Francji, a zwłaszcza ofiary, aby dał im pociechę i otuchę, a w sprawiedliwości dokonał się cud uzdrowienia.

Papież Franciszek z bólem przyjął treść raportu o przestępstwach seksualnych w Kościele we Francji – poinformował Matteo Bruni, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Nadużycia seksualne we francuskim Kościele

Z przedstawionego dziś w Paryżu raportu Niezależnej Komisji ds. Wykorzystywania Seksualnego w Kościele (CIASE) wynika, że od 1950 do 2020 roku we Francji osoby duchowne i konsekrowane skrzywdziły 216 tys. osób poniżej 18. roku życia. Liczba ofiar wzrasta do 330 tys., jeśli weźmie się pod uwagę także sprawców świeckich pracujących w instytucjach kościelnych: duszpasterstwach, szkołach katolickich, organizacjach młodzieżowych. Około 3 tys. kapłanów i zakonników miało się dopuścić nadużyć seksualnych względem osób małoletnich. W tym okresie we Francji posługę pełniło 115 tys. duchownych. Oznacza to, że oskarżenia dotyczą prawie 3 proc. kapłanów i zakonników.

- Ojciec Święty został poinformowany o publikacji raportu CIASE przy okazji swych spotkań w minionych dniach z francuskimi biskupami przybyłymi z wizytą ad limina. Za bólem dowiedział się o jego treści – oświadczył Bruni.

Dodał, że myśli papieża biegną „najpierw do ofiar, z ogromnym smutkiem z powodu ich ran i z wdzięcznością za odwagę ich ujawnienia”. - Zwracają się też do Kościoła we Francji, aby uświadamiając sobie tę przerażającą rzeczywistość i zjednoczony z cierpieniami Pana za swe najbardziej bezbronne dzieci, mógł podjąć drogę odkupienia. W swej modlitwie papież powierza Panu lud Boży, który jest we Francji, a szczególnie ofiary, aby im udzielił ukojenia i pocieszenia oraz aby wraz ze sprawiedliwością mógł się dokonać cud uzdrowienia – zapewnił Bruni.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek łączy się w bólu z ofiarami molestowania we francuskim Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.