Natychmiastowe postępowanie kurii ws. księdza oskarżonego o nadużycia wobec małoletnich

Natychmiastowe postępowanie kurii ws. księdza oskarżonego o nadużycia wobec małoletnich
Fot. Josh Applegate / unsplash.com
2 miesiące temu
KAI / tk

Kuria sosnowiecka wydała oświadczenie o niezwłocznym postępowaniu wobec księdza z Dąbrowy Górniczej, po otrzymaniu informacji z domniemanymi nadużyciami wobec małoletnich, jakich miał dopuścić się duchowny.

Oskarżonego księdza odsunięto od pracy i kontaktów z dziećmi oraz nakazano zamieszkać poza parafią - brzmi oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. Kuria deklaruje też współpracę z prokuraturą w tej sprawie.

Oświadczenie kurii:

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu oświadcza, że niezwłocznie po otrzymaniu informacji w związku z domniemanymi nadużyciami wobec nieletnich byłego księdza wikariusza z Dąbrowy Górniczej, zostało wszczęte kościelne postępowanie wyjaśniające. Wobec księdza zastosowano do czasu wyjaśnienia sprawy następujące środki zaradcze, przewidziane obowiązującym prawem kościelnym:

- zawieszenie w obowiązkach wikariusza,

- nakaz zamieszkania poza parafią,

- odsunięcie od pracy i kontaktów z dziećmi i młodzieżą.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu deklaruje współpracę z Prokuraturą w powyższej sprawie.

Sprawa, do której odnosi się oświadczenie sosnowieckiej kurii, dotyczy katechety pracującego w Szkole Podstawowej nr 7 w Dąbrowie Górniczej. Od jednej z uczennic dyrekcja placówki otrzymała informację o nieodpowiednim zachowaniu katechety. Duchowny miał ją m.in. głaskać je po pośladkach.

W reakcji na zgłoszenie, z uczennicami rozmawiała dyrektorka szkoły oraz szkolny pedagog, a następnie do placówki wezwano katechetę. Szkoła rozwiązała umowę z księdzem, a dyrektorka zawiadomiła Prokuraturę Rejonową w Dąbrowie Górniczej, która wszczęła postępowanie. O sprawie został także powiadomiony biskup diecezji sosnowieckiej Grzegorz Kaszak.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Natychmiastowe postępowanie kurii ws. księdza oskarżonego o nadużycia wobec małoletnich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.