Estonia, Litwa: prawosławni dystansują się od Moskwy

Estonia, Litwa: prawosławni dystansują się od Moskwy
(Fot. pl.depositphotos.com)

Zwierzchnicy Cerkwii prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego w Estonii i na Litwie potępili wojnę prowadzoną przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. W oświadczeniu potępiającym wojnę Rosji przeciwko Ukrainie wystosowanym przez Radę Kościołów Estonii, a podpisanym także przez metropolitę Eugeniusza z Estońskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego wskazano na potworne barbarzyństwa jakich dopuszczają się wojska rosyjskie na Ukrainie.

Sygnatariusze listu zamierzają uczynić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić praktyczną pomoc, żywność i schronienie, a także opiekę duszpasterską i uczestnictwo wszystkim uchodźcom ukraińskim, którzy tego potrzebują, niezależnie od ich wyznania.

16,5 proc. mieszkańców Estonii wyznaje prawosławie (ok. 188 tys. ), z czego większość (ok. 170 tys.) do związanego z Moskwą Estońskiego Kościoła Prawosławnego, a 18 tss. do związanego z Konstantynopolem Estońskiego Apostolskiego Kościoła Prawosławnego.

Od stanowiska Patriarchy Cyrla na bieżące wydarzenia odciął się także metropolita wileński i litewski Innokentij, głowa Kościoła związanego z patriarchatem moskiewskim.

Mówiąc o smutku Litwinów w obliczu tego, co dzieje się na Ukrainie, napisał: „Stanowisko Kościoła prawosławnego na Litwie jest niezmienne: stanowczo potępiamy wojnę Rosji z Ukrainą i modlimy się do Boga o jej szybkie zakończenie. Ci, którzy przynieśli ból narodowi ukraińskiemu, cierpienie matkom, łzy krewnym i przyjaciołom, śmierć i zniszczenie, spowodowali masowy exodus, odpowiedzą przed Bogiem”.

DEON.PL POLECA

Metropolita zapewnił, że prawosławni na Litwie będą nadal „walczyć o większą niezależność Kościoła, wierząc, że Pan udzieli tej niezależności we właściwym czasie”. Ale przecież „żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju. Litwa to nie Rosja” - zaznaczył.

Dodał że choć wspólnota prawosławna w tym kraju jest niewielka (nieco ponad trzy tysiące aktywnych parafian na całej Litwie), to stanowi ona integralną część kraju i „przyczyniła się do budowy wolnej Litwy”.

Metropolita Innokentij zapewnia, że Kościół prawosławny na Litwie zdecydowanie opowiadają się za niepodległością państwa, zaś jego wierni będą nadal będą „modlić się za kraj i jego mieszkańców, będziemy wierni naszemu krajowi, zachowamy jedność narodu, niezależnie od przynależności narodowej i wyznaniowej”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zbigniew Parafianowicz

Wojny, do których państwa wolą się nie przyznawać

Kim są osławione rosyjskie zielone ludziki i kto nimi dowodzi? Do czego posuwają się najemnicy walczący w Syrii, Libii i na wschodzie Ukrainy? Kto destabilizuje sytuację w...

Skomentuj artykuł

Estonia, Litwa: prawosławni dystansują się od Moskwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.