Filipiny: księża wydaleni z kapłaństwa za angażowanie się w politykę

Filipiny: księża wydaleni z kapłaństwa za angażowanie się w politykę
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
KAI / tk

Wobec trzech księży katolickich na Filipinach zastosowano karę suspensy po tym, jak zadeklarowali zamiar ubiegania się o urzędy publiczne w przyszłorocznych wyborach.

Ks. Noli Alparce z diecezji Sorsogon, ks. Emergon Luego z diecezji Tagum i ks. Granwell Pitapit z diecezji Libmanan otrzymali dekrety informujące ich o sankcji suspensy od swoich biskupów diecezjalnych.

Kodeks Prawa Kanonicznego zawiera bezwzględny zakaz sprawowania przez duchownych urzędów publicznych, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej (kan. 285 §3 KPK), zakaz takiego uczestnictwa w stowarzyszeniach, które pozostają w kolizji z obowiązkami duchownych (kan. 278 §3 KPK) oraz względny zakaz czynnego udziału w partiach politycznych albo w kierowaniu związkami zawodowymi (kan. 287 §2 KPK). Wszelkie ograniczenia dotyczące działalności publicznej duchownych można rozpatrywać wyłącznie na gruncie prawa kanonicznego.

Biskup Jose Rojas z diecezji Libmanan opisał decyzję ks. Pitapita o wejściu do polityki jako „wydarzenie smutne”. Zaznaczył, że ks. Pitapit „zdecydował się zrezygnować z posługi kapłańskiej z powodów osobistych” . Z tego powodu nie reprezentuje już Kościoła katolickiego ani diecezji, chociaż nadal jest zobowiązany do życia w celibacie.

Dekrety oznaczają również, że księża zostali pozbawieni swoich funkcji w różnych agencjach kościelnych, a każdy z nich kierował do tej pory biurami pomocy humanitarnej Caritas w swoich diecezjach. Ks. Alparce zgłosił swoją kandydaturę do ubiegania się o miejsce w radzie gminy w prowincji Albay. Ks. Luego stwierdził, że porzucił kapłaństwo, aby ubiegać się o stanowisko burmistrza w Mabini, mieście w prowincji Davao.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
29,33 zł
41,90 zł

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Filipiny: księża wydaleni z kapłaństwa za angażowanie się w politykę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.