Papież Franciszek: Ktoś mi może powiedzieć: jesteś za Putinem! Nie, nie jestem
- Wielkie człowieczeństwo, wielka wrażliwość. Odważne kobiety. Odważni ludzie. Naród, który nie boi się walczyć. Ludzie pracowici, a jednocześnie dumni ze swojej ziemi – mówił papież o Ukraińcach walczących z rosyjską agresją. Szczerze i otwarcie, w rozmowie z redaktorami mediów jezuickich, Franciszek wypowiedział się o wojnie na Ukrainie, ale także o niemieckiej drodze synodalnej, o odnowie w Kościele, czy o problemach z tradycjonalistami.
Pełny zapis rozmowy z papieżem opublikujemy w Deon.pl 14 czerwca, we wtorek. Franciszek nie przyszedł na spotkanie z gotowym wystąpieniem – odpowiadał na zadawane pytania. Jedno z nich dotyczyło wojny na Ukrainie.
- Ktoś może mi w tym momencie powiedzieć: ale ty jesteś za Putinem! Nie, nie jestem. Byłoby uproszczeniem i błędem powiedzieć coś takiego – oznajmił papież i przestrzegł przed jednostronnym patrzeniem na konflikt na Ukrainie, bo „niebezpieczeństwo polega na tym, że widzimy tylko to, co jest potworne, a nie dostrzegamy całego dramatu, jaki rozgrywa się w tle tej wojny". - Patrząc na dzikość i okrucieństwo wojsk rosyjskich, nie możemy zapominać o innych problemach – wskazał Franciszek.
- Prawdą jest również, że Rosjanie myśleli, że wszystko skończy się w ciągu tygodnia. Ale pomylili się w obliczeniach. Trafili na odważny naród, który walczy o przetrwanie i który ma w swojej przeszłości tradycję walki - kontynuował.
Pytany o odnowę w Kościele, Franciszek odpowiedział: - Bardzo trudno jest dostrzec odnowę duchową, posługując się bardzo staroświeckimi schematami. Musimy odnowić nasz sposób patrzenia na rzeczywistość, jej oceniania.
Jakie zagrożenie widzi papież w tradycjonalistach? Franciszek w tym miejscu przytoczył anegdotę z wypowiedzią zwolennika rytu trydenckiego o uczestnikach zmian posoborowych: „Najszczęśliwszy dzień w moim życiu będzie wtedy, gdy zobaczę ich powieszonych na szubienicy na placu św. Piotra”.
Jak w takim razie Franciszek zapatruje się na niemiecką drogę synodalną. - Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Bätzingowi, powiedziałem: „W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego” – wyznał papież.
Zapraszamy 14 czerwca na strony Deon.pl, aby poznać w szczegółach przemyślenia papieża Franciszka na temat spraw ważnych dla Kościoła i dla świata.
Skomentuj artykuł