Papież Franciszek: Ktoś mi może powiedzieć: jesteś za Putinem! Nie, nie jestem

Papież Franciszek: Ktoś mi może powiedzieć: jesteś za Putinem! Nie, nie jestem
Papież Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami mediów jezuickich (fot. o. Paweł Kosiński SJ)
Deon.pl

- Wielkie człowieczeństwo, wielka wrażliwość. Odważne kobiety. Odważni ludzie. Naród, który nie boi się walczyć. Ludzie pracowici, a jednocześnie dumni ze swojej ziemi – mówił papież o Ukraińcach walczących z rosyjską agresją. Szczerze i otwarcie, w rozmowie z redaktorami mediów jezuickich, Franciszek wypowiedział się o wojnie na Ukrainie, ale także o niemieckiej drodze synodalnej, o odnowie w Kościele, czy o problemach z tradycjonalistami.

Pełny zapis rozmowy z papieżem opublikujemy w Deon.pl 14 czerwca, we wtorek. Franciszek nie przyszedł na spotkanie z gotowym wystąpieniem – odpowiadał na zadawane pytania. Jedno z nich dotyczyło wojny na Ukrainie.

- Ktoś może mi w tym momencie powiedzieć: ale ty jesteś za Putinem! Nie, nie jestem. Byłoby uproszczeniem i błędem powiedzieć coś takiego – oznajmił papież i przestrzegł przed jednostronnym patrzeniem na konflikt na Ukrainie, bo „niebezpieczeństwo polega na tym, że widzimy tylko to, co jest potworne, a nie dostrzegamy całego dramatu, jaki rozgrywa się w tle tej wojny". - Patrząc na dzikość i okrucieństwo wojsk rosyjskich, nie możemy zapominać o innych problemach – wskazał Franciszek.

- Prawdą jest również, że Rosjanie myśleli, że wszystko skończy się w ciągu tygodnia. Ale pomylili się w obliczeniach. Trafili na odważny naród, który walczy o przetrwanie i który ma w swojej przeszłości tradycję walki - kontynuował.

Pytany o odnowę w Kościele, Franciszek odpowiedział: - Bardzo trudno jest dostrzec odnowę duchową, posługując się bardzo staroświeckimi schematami. Musimy odnowić nasz sposób patrzenia na rzeczywistość, jej oceniania.

Jakie zagrożenie widzi papież w tradycjonalistach? Franciszek w tym miejscu przytoczył anegdotę z wypowiedzią zwolennika rytu trydenckiego o uczestnikach zmian posoborowych: „Najszczęśliwszy dzień w moim życiu będzie wtedy, gdy zobaczę ich powieszonych na szubienicy na placu św. Piotra”.

Jak w takim razie Franciszek zapatruje się na niemiecką drogę synodalną. - Przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Bätzingowi, powiedziałem: „W Niemczech jest bardzo dobry Kościół ewangelicki. Nie potrzebujemy drugiego” – wyznał papież.

Zapraszamy 14 czerwca na strony Deon.pl, aby poznać w szczegółach przemyślenia papieża Franciszka na temat spraw ważnych dla Kościoła i dla świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek: Ktoś mi może powiedzieć: jesteś za Putinem! Nie, nie jestem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.