Franciszek: Rodzina Ulmów przypomina, że uświęcenie jest drogą, którą należy podejmować razem

Franciszek: Rodzina Ulmów przypomina, że uświęcenie jest drogą, którą należy podejmować razem
Fot. Ashwin Vaswani / Unsplash
PAP / pk

Błogosławiona rodzina Ulmów przypomina, że "uświęcenie jest drogą wspólnotową, którą należy podejmować razem, a nie w pojedynkę" - powiedział papież Franciszek, przywołując w czwartek polską rodzinę beatyfikowanych we wrześniu męczenników, zamordowanych przez Niemców w 1944 roku za ukrywanie Żydów. Mówiono o nich podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.

O rodzinie Ulmów papież wspomniał podczas spotkania z uczestnikami kongresu na temat "wspólnotowego wymiaru świętości".

Portal Vatican News przytoczył słowa ojca François-Marie Lethela, konsultora Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, który powiedział w wystąpieniu, że błogosławieni Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich dzieci są "wzorem praktycznej realizacji przykazania miłości aż po oddanie życia za prześladowanych braci".

- Wydarzeniem dużej wagi dla Kościoła była beatyfikacja całej rodziny 10 września tego roku w Polsce - przypomniał.

- Beatyfikacja całej rodziny Ulmów daje nam pełne i ostateczne światło na wspólnotowy wymiar świętości w łasce męczeństwa - stwierdził mówca.

Dodał: "W okupowanej przez nazistów Polsce Józef i Wiktoria przyjęli ośmioro Żydów, członków dwóch rodzin, i ukrywali ich przez półtora roku w swoim domostwie. Wiedzieli, że ryzykują życiem". Karmelita zaznaczył, że "to dramatyczne zjednoczenie rodziny żydowskiej i rodziny chrześcijańskiej w tym samym męczeństwie ma znaczenie bardzo głębokie oraz daje najpiękniejsze światło na przyjaźń żydowsko-chrześcijańską".

- Decyzja obojga małżonków była oświecona przypowieścią o Dobrym Samarytaninie. Podkreślili ten tekst w swojej Biblii. Tak jak Samarytanin w Ewangelii nie przynależeli do narodu żydowskiego, ale całkowicie zrealizowali w praktyce przykazanie miłości wobec bliźniego aż do oddania życia za prześladowanych braci - zaznaczył ojciec Lethel.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Seweryn Wąsik SJ

Opowieść o Ulmach to historia miłości, która jest sercem Dobrej Nowiny. Mimo zawieruchy wojennej błogosławieni z Markowej żyją nie tylko miłością własnej rodziny, ale z miłości do Boga otwierają się na obcych i potrzebujących ratunku....

Skomentuj artykuł

Franciszek: Rodzina Ulmów przypomina, że uświęcenie jest drogą, którą należy podejmować razem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.