Franciszek uczy doceniać małżeństwo i rodzinę w Kościele
- Nie możemy przestać głosić ideału małżeństwa. Zaprzestanie tego byłoby brakiem szacunku dla młodych pokoleń - mówi Gabriela Gambino, podsekretarz Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zwraca na to uwagę komentuje opublikowany wczoraj przez papieża Franciszka list do małżonków na całym świecie.
W rozmowie z Radiem Watykańskim przypomina, że trzeba przekierowania duszpasterstwa, ponieważ zbyt często mówimy, że rodzina jest dobrem Kościoła, ale nie potrafimy tego przekuć w praktykę.
Gambino zauważa, że papież napisał list pełen czułości i miłości, w którym w piękny sposób podkreślił znaczenie sakramentu małżeństwa.
- Piękno tego daru, który tak trudno przekazać dziś młodzieży polega na obecności Jezusa w naszych rodzinach i naszej codzienności. Swym listem papież delikatnie wchodzi w naszą codzienność, bierze nas prawie za rękę, żebyśmy nie czuli się sami na tej drodze -podkreśla.
Przypomina, że Franciszek zrobił wiele, by ludzie odkryli łaskę sakramentu małżeństwa, a Kościół docenił ten wymiar życia w swoim duszpasterstwie.
- Powiedziałabym, że ostatnie pięć lat to znaczące ożywienie duszpasterstwa rodzin na całym świecie. Po czasie konfrontacji doktrynalnych przeszliśmy do konkretnego działania. Odpowiadając na zachętę papieża Franciszka nasza dykasteria przygotowała wiele materiałów pomocniczych dla diecezji i parafii, które, z duszpasterską kreatywnością, pomagają przełożyć adhortację „Amoris laetitia” na konkret życia - mówi papieskiej rozgłośni Gabriela Gambino.
- Najnowszy list papieża do małżonków będzie kolejnym wspaniałym narzędziem przygotowań do Światowego spotkania Rodzin, które odbędzie się już za pół roku. Pomaga on w zrozumieniu tego, czym jest małżeństwo i rodzina i jakie wyzwania przed nimi stoją we współczesnym świecie. Zachęcam do wczytania się w papieski list, który jest bardzo inspirujący. W minionych latach zrobiono już wiele, a można jeszcze więcej, by towarzyszyć małżonkom, wspierać szczególnie rodziny w trudnościach, narzeczonych chcących budować swój związek na Bogu. W ruch puszczony został proces prawdziwej duszpasterskiej kreatywności, który buduje większą komunię między pasterzami i rodzinami ucząc ich bardziej nawzajem się słuchać oraz pozwala bardziej docenić w Kościele rolę małżonków i rodzin - dodaje.
Ogłoszony przez papieża Franciszka Rok „Rodzina Amoris laetitia” zakończy się w czerwcu Światowym Spotkaniem Rodzin. Decyzją papież wydarzenie to zostało zdecentralizowane i odbywać się będzie nie tylko w Rzymie, ale jednocześnie we wszystkich diecezjach na całym świecie.
Gambino podkreśla, że ta nowa formuła jest wyrazem synodalności i może być ważnym krokiem na drodze odnowy duszpasterstwa rodzin.
Beata Zajączkowska/vaticannews/dm
Skomentuj artykuł