Francuski Kościół kupi najbiedniejszym wejściówki na Olimpiadę

Francuski Kościół kupi najbiedniejszym wejściówki na Olimpiadę
Fot. Depositphotos.com
KAI / mł

Katolicy we Francji przygotowują się do letnich Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w przyszłym roku Paryżu. Poza opieką duszpasterską nad sportowcami francuski Kościół chce też zadbać o wykluczonych: najbiedniejszych, którzy ze względu na koszty nie marzą nawet o oglądaniu Igrzysk. 

Francuzów zachęcił do tego w specjalnym przesłaniu Papież Franciszek, apelując, by dla sportowców i kibiców otworzyli swe kościoły i serca. Prosił też, aby z tego wielkiego święta sportu nie zostali wykluczeni biedni oraz chorzy.

DEON.PL POLECA
Co planuje Kościół na Igrzyska Olimpijskie?

Episkopat Francji zaprezentował program pod nazwą Holy Games. Określa on, w jaki sposób Kościół chce być obecny na Olimpiadzie. Będzie to przede wszystkim obecność duszpasterska. Kościół zabiega o możliwość całodobowej posługi kapelanów w wiosce olimpijskiej, gdzie przewidziano utworzenie międzyreligijnego miejsca modlitwy. O duszpasterskie inicjatywy dla sportowców i kibiców zadba kilkanaście parafii dwóch diecezji: Paryża i Saint-Denis. Przygotowane też zostaną projekty, które przy okazji Olimpiady mają wspierać ideę gościnności, braterstwa oraz godności człowieka.

Osobny sektor przygotowań stanowią zabiegi, aby z Olimpiady nie zostali wykluczeni najsłabsi – mówi bp Emmanuel Gobilliard, ordynariusz diecezji Digne, a zarazem delegat Stolicy Apostolskiej na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu.

„Chcemy, by z naszej strony dotarł pozytywny przekaz do rządu i prefektury, że jesteśmy do dyspozycji, aby im pomóc. Nie chcemy tworzyć równoległych programów, wiemy jak bardzo to złożone, dlatego pragniemy być na tych igrzyskach, aby sportowcy i kibice nie zostali pozostawieni sami sobie. W Kościele mamy struktury, stowarzyszenia, które mogą w tym pomóc. Z drugiej strony zabiegamy o to, by również publiczność biedniejsza i słabsza mogła uczestniczyć w Igrzyskach. Staramy się uzyskać około stu miejsc na wszystkie wydarzenia. Szukamy tu pomocy zarówno u komitetu organizacyjnego Olimpiady, jak i u sponsorów zdolnych wykupić owe miejsca. W taki sposób będzie to z pożytkiem dla wszystkich: dla organizatorów, dla sponsorów, którzy będą mogli okazać zainteresowanie słabszymi, oraz dla nas, pośredników“ - mówi bp Gobilliard.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Francuski Kościół kupi najbiedniejszym wejściówki na Olimpiadę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.