Francuski ksiądz Tony Anatrella, oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych mężczyzn, został ukarany przez Watykan

Francuski ksiądz Tony Anatrella, oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych mężczyzn, został ukarany przez Watykan
Ks. Tony Anatrella. Fot. Peter Potrowl - praca własna, CC BY 3.0 / Wikimedia Commons
KAI / dioceseparis.fr / mł

Francuski psychoterapeuta ks. Tony Anatrella był uznawany w Kościele za autorytet dziedzinie ludzkiej seksualności i konsultorem dwóch papieskich Rad: ds. Rodziny i ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Doniesienia o molestowaniu pojawiały się od 2006 roku. Ks. Anatrella został ukarany najpierw przez swojego biskupa, a teraz przez watykańską Dykasterię ds. Nauki Wiary. 

[Aktualizacja: 19 stycznia 2023, 17:21]

Publikujemy oświadczenie wydane przez diecezję paryską:

"Paryż, 17 stycznia 2023 r. Po kilku doniesieniach, które zostały oddalone bez dalszych działań w celu uzyskania przedawnienia przez francuski wymiar sprawiedliwości, w 2016 r. diecezja paryska wszczęła procedurę kanoniczną przeciwko księdzu Tony'emu Anatrelli. Po poinformowaniu osób stojących za tymi doniesieniami, diecezja paryska postanowiła upublicznić wynik tej procedury.

Dykasteria Nauki Wiary nakazała zainteresowanemu natychmiastowe i bezzwłoczne zrzeczenie się jakiejkolwiek działalności zawodowej jako terapeuty.

Precyzując dekret Dykasterii Nauki Wiary, arcybiskup Paryża skierował do o. Tony'ego Anatrelli ostrzeżenie z nakazem karnym, w którym formalnie żąda się od niego pod groźbą sankcji kanonicznych:

- zaprzestania jakiejkolwiek aktywności związanej z psychoterapią,
- zaprzestania wszelkiej publikacji prac,
- zaprzestania wszelkiego udziału w zebraniach publicznych, konferencjach itp.
- zaprzestania jakiegokolwiek publicznego sprawowania mszy świętej lub koncelebracji,
- zaprzestania sprawowania sakramentu spowiedzi, 
- podjęcia praktyki życia modlitewnego w odosobnieniu."  

O co jest oskarżony ks. Tony Anatrella?


Francuski psychoterapeuta ks. Tony Anatrella, oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych mężczyzn w przeszłości, został ukarany przez watykańską Dykasterię ds. Nauki Wiary w wyniku trwającego do 2016 roku procesu kanonicznego. Archidiecezja paryska poinformowała, że 81-letni duchowny musi zrezygnować z wszelkiej działalności zawodowej jako terapeuta, w tym wydawania publikacji i uczestnictwa w konferencjach naukowych, a także z publicznego przewodniczenia lub koncelebrowania Mszy św. i spowiadania. Ma prowadzić życie w odosobnieniu, skupione na modlitwie.

Pierwsze oskarżenia byłych pacjentów o to, że ks. Anatrella miał dopuszczać się molestowania seksualnego w czasie psychoanalitycznych praktyk z małoletnimi, pojawiły się w 2006 roku. Dotyczyły m.in. „terapii cielesnej”, która miała uwolnić pacjentów od pociągu homoseksualnego. Jednak w 2008 roku postępowanie wymiaru sprawiedliwości Republiki Francuskiej w tej sprawie zostało umorzone ze względu na przedawnienie. Kolejne oskarżenia pod adresem duchownego pojawiły się w 2016 roku.

Dwa lata później, po zakończeniu rozpoczętego w październiku 2017 roku dochodzenia kanonicznego, ówczesny arcybiskup Paryża Michel Aupetit pozbawił ks. Anatrellę prawa publicznego sprawowania posługi duszpasterskiej, praktyki psychoterapeutycznej oraz zakazał mu wypowiedzi publicznych. Już wcześniej poprzedni arcybiskup Paryża kard. André Ving-Trois zakazał temu duchownemu prowadzenia praktyki psychoterapeutycznej.

Ks. Anatrella był konsultorem dwóch Papieskich Rad: ds. Rodziny i ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W 2006 roku ówczesny przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Javier Lozano Barragán uznał, że oskarżenia o molestowanie seksualne pod adresem francuskiego księdza-psychoanalityka są częścią „światowej kampanii oszczerstw przeciwko Kościołowi”. W 2010 roku ks. Anatrella, uznawany w Kościele za autorytet dziedzinie ludzkiej seksualności, był jednym z prelegentów VII Zjazdu Gnieźnieńskiego, a w 2014 roku był jednym z ekspertów podczas zgromadzenia Synodu Biskupów na temat rodziny.

KAI / dioceseparis.fr / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Justyna Kaczmarczyk

Zranieni w Kościele – wysłuchać, zrozumieć, pomóc

Lata traumy, emocjonalne zamknięcie, depresja – to tylko niektóre skutki, z którymi muszą mierzyć się osoby wykorzystane seksualnie. Co czuje osoba skrzywdzona przez księdza? Na jaką pomoc może...

Skomentuj artykuł

Francuski ksiądz Tony Anatrella, oskarżony o wykorzystywanie seksualne młodych mężczyzn, został ukarany przez Watykan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.